„Nebude to jednoduché, vody je málo a na celé trase budou zřejmě číhat nebezpečné skalní útesy,“ konstatovala kapitánka Eva Samšuková. Sledovala řeku a zároveň své spoluplavce a členy kapely Possibilní EXPLIKACE Kubu Kajtmana, Lukáše Kuřátka a Martina Vlasatého.

Starosti měl také desetiletý Sebastián Hosnedl, který měl za úkol odtáhnout zbloudilé bílé velryby, jinak maminku Lenku a její přítelkyni Irenu Jestřábovou, zpátky do moře. „Velryby budou muset pomáhat, jinak nedoplujeme,“ věděl si rady Sebastián.

Trosečník s kozouPořádnou honičku měl Jiří Malkuš z Čížové, který své speciální plavidlo za pomoci příbuzných začal stavět v deset hodin dopoledne. Musela se tam vejít trosečnická výbava, včetně malé kozy. „Tu rozhodně nedám na rožeň, mám ji na chov,“ reagoval na poznámky posádek dalších plavidel Jiří Malkuš.

Námaha se vyplatila, protože z cíle U Sulana si odnášel cenu za 1. místo, což je let nad Pískem. Spolu s ním se na 1. místě umístilo originální a rychlé plavidlo Cechonic.

Cenu za originální nápad získalo plavidlo „Bylo nás pět“. Porota přidělila dvě třetí ceny plavidlům „Zabijačka“ a „Hasičské záchrance“ z Čimelic. Všechny plavící se děti dostaly společný dort ve tvaru necek.

Po vyhlášení výsledků pokračoval další program - soutěže pro děti, představení divadla Studna, fakírské představení In flamenus a jejich spřátelené břišní tanečnice z Brna, večer pak písecká skupina Beelee beat z Deelee a ohňová šou.

„Akce se i díky počasí vydařila, ale ještě máme nápady, jak ji vylepšit. Rádi bychom, aby se z neckyády stala tradice, jejíž součástí budou různé programy pro celé rodiny,“ uvedl Miroslav Pokorný z pořádajícího Divadla Pod čarou. Dalšími pořadateli byly Centrum kultury a Cech života a smrti.