Záleží hlavně na počasí a kvalitě vody, nicméně zcela běžně se v letním období zvýší počet lidí na březích orlického jezera několikanásobně. Platí to i o pramičkách až po luxusní jachty. Přibývá tak práce policistům z obvodního oddělení Zvíkovské Podhradí, kteří mají kromě jiného na starosti dění na hladině i na březích.

„Letos jsme zvýšili intenzitu kontrol při zahájení lovu dravců a hned první večer a noc, kdy nám pomáhali rovněž kynologové z okresního ředitelství, jsme spolu s rybářskou stráží evidovali šestnáct přestupků. Vůbec se nejednalo o nějaké maličkosti. Na pokutách vybrali na hotovosti přes dvacet tisíc korun a provinilci přišli o povolenky,“ řekl vedoucí Obvodního oddělení PČR Zvíkovské Podhradí Vlastimil Dvořák.

Po této zkušenosti se policisté dohodli s rybářskou stráží na mnohem větší četnosti kontrol. „Na Vltavě rozlišujeme plavbu ve výtlačném režimu a ve skluzu. Výtlačný režim, tedy rychlost do asi pětadvaceti kilometrů za hodinu, je povolen celoročně a už rychlost naznačuje, že se týká hlavně hausbotů.

Druhým režimem je jízda ve skluzu, tedy rychlostí nad pětadvacet kilometrů. Tak se může jezdit od června do konce října, ale pouze od Žďákovského mostu proti proudu až k Rejsíkovu, k říčnímu kilometru 193. Vodní skútry nesmí na vodu vůbec,“ uvedl Vlastimil Dvořák.

Žádný z rychlých člunů plovoucích ve skluzu celoročně nesmí u hradu Zvíkov zamířit do koryta řeky Otavy.