V současné době pracují zaměstnanci firmy, která vzešla z výběrového řízení, v domě na sídlišti Jih.

Tento zásah si vynutily evropské normy, které vymezují i výtahová rizika. Norma například určuje, že kabina má být opatřena dalšími vnitřními dveřmi, ve venkovních dveřích má být průhled a podobně. „Kabina výtahu se vlastně dělá celá nová. A protože další dveře uvnitř by prostor zmenšily, nová kabina už bude o něco delší než původní,“ uvedl Jiří Hladký z Domovní a bytové správy. Zároveň se upravuje také strojovna, osazují se nová lana, elektrika a podobně.

Jak bylo Domovní a bytovou správou oznámeno nájemníkům, doba vyhrazená pro rozsáhlou opravu je téměř šest týdnů. Lidem v domě, kde bydlí převážně senioři, často s omezenou možností pohybu, se to zdá příliš dlouho.

„U nás si lidé zvykli, že na opravu výtahu nemusejí čekat, je hotova během několika hodin. Ale tato rekonstrukce si vyžádá delší dobu. Nájemníci to musejí vydržet, jinak to nejde. Zbytečně se oprava protahovat nebude,“ konstatovala ředitelka Domovní a bytové správy Zdeňka Řezáčová.

„Byli jsme z toho zděšeni, když jsme se dozvěděli, že to potrvá tak dlouho. Nosit nákupy a chodit po schodech až do vysokého poschodí je pro nás opravdu obtížné,“ říkají manželé v jednom z domů, kde oprava již začala. Pro některé nájemníky nabídla donášku alespoň části nákupů jejich sousedka. Jak uvedl Jiří Hladký, výtah bude ale ve zkušebním provozu jezdit dříve, než za šest týdnů.

„Na opravy výtahů je zpracován harmonogram podle stáří domu. V některých domech si jeho vlastníci na opravu šetří, jinde si berou úvěr. Oprava jednoho stojí od 600 do 750 tisíc korun, záleží na počtu poschodí v domě,“ upřesnila ředitelka DBS.