S platností od 15. června jmenoval okresní policejní ředitel Roman Bláha do funkce svého zástupce pro trestní řízení pplk. Mgr. Jiřího Surmu. Jeho předchůdce totiž odešel na místo šéfa okresního ředitelství PČR do Strakonic.

Jiří Surma se vlastně vrátil domů, protože v roce 1989 v Písku u policie začínal. Před tím vystudoval Obchodní akademii, policejní školu a následoval rok služby v Praze, což byla tehdy podmínka k přijetí.

„Rok jsem tenkrát šlapal Václavák. Po amnestii prezidenta Havla v roce 1990 to byla další škola, na kterou se nedá zapomenout. O rok později jsem byl převelen na obvodní oddělení do Písku, ale domů jsem se vrátil zase jen na čas,“ říká o sobě náměstek Surma.

Z obvodního oddělení se vypracoval do týmu okresních kriminalistů a v roce 2000 odešel na specializované policejní pracoviště s působností po celé republice. Tam pracoval jako vedoucí jednoho oddělení, později jako vedoucí celé expozitury. Táhlo ho to ale domů, takže jakmile se naskytla možnost, zažádal o návrat do Písku a povedlo se.

Nemohla nepadnout otázka, jaké jsou rozdíly v práci kriminalisty v době, kdy začínal a dnes.

„Nemohu příliš hodnotit, jsem zpátky jen pár dnů, ale myslím, že se situace na Písecku od jiných okresů na jihu Čech příliš neliší. Od doby, kdy jsem začínal, se ale situace v práci kriminalistů a vyšetřovatelů zhoršila v tom, že pachatelé trestných činů mají mnohem více drzosti a arogance, mají také více práv a dovedou je dokonale využívat. Dřív pachatel jasně poznal, kdy takzvaně spadla klec a přiznal se. To stačilo. Dnes lže a mlží do poslední vteřiny a na nás je titěrné sbírání pádných a nezvratných důkazů pro soud. Nic proti tomu, ale práce se nesmírně protahuje a mnohdy pachatel není potrestán tak, jak by si zasloužil,“ dodal Jiří Surma.

Otázka, co tedy ve své budoucí práci považuje za prioritu, už tak vlastně byla zbytečná. Dosáhnout u každého případu co nejdůkladnějšího vyšetření.