Město Pisek v Severní Dakotě v USA oslaví dne 23. června 125. výročí svého vzniku. Město bylo založeno v roce 1882 českými a moravskými přistěhovalci. Jméno získalo proto, že část z nich pocházela právě z jihočeského Písku.   

Obyvatelé amerického Pisku považují jihočeského „bratra“ dodnes za součást své historie a někteří naše město v minulých letech i navštívili. V současnosti patří americký Pisek k menším, ale stále se rozvíjejícím městům Severní Dakoty.

Písecké Nakladatelství J&M připravilo k tomuto výročí ve spolupráci s organizačním výborem oslav amerického Pisku pamětní sadu pohlednic, která zájemce seznámí s historií i současností Pisku v USA a historií imigrace do USA v 19. století. Pohlednice jsou k dostání v píseckých knihkupectvích a Infocentru.

Zároveň je k výročí organizována i soutěž o zajímavé ceny pro žáky píseckých ZŠ pod patronátem manželky guvernéra Severní Dakoty. Více informací k soutěži a celému projektu lze získat na internetové adrese www.pisek125.wz.cz. Na této adrese bude také možno zhlédnout aktuální reportáž z oslav.