Málokdo v těchto parných dnech odolá osvěžení ve vodě. U rodinných domů přibývá bazénů, takže jejich obyvatelé za koupáním cestovat nemusejí. Ostatní vyhledávají rybníky, řeku, nebo koupaliště.

Na Písecku jsou však oficiální bazény jen v Písku a ve Zvíkovském Podhradí. Ostatní se musejí spokojit s přírodním zdrojem.

Jen na třech místech v okrese dohlížejí hygienici na kvalitu vody. Jako už po několik roků to jsou tábořiště Podolsko, kemp Radava a tábořiště Vojníkov na Otavě. Právě na Radavě se už v těchto dnech objevil zelený povlak.

„V době odběru vzorků vody na Radavě už byl výskyt sinic patrný pouhým okem. Kvalita vody je zhoršená a citlivé osoby, jako děti, těhotné ženy nebo alergici by měli koupání v těchto místech omezit,“ řekl včera tiskový mluvčí Krajské hygienické stanice František Kotrba. V tomto místě by se měl odběr vody k posouzení její kvality do týdne opakovat.

Na Radavu kromě pravidelných kontrol hygieniků během celé sezony vyjíždějí i strážníci Obecní policie v Kovářově. Až sem sahá jejich rajon. Zrovna včera se na člunu vydali na kontrolu břehů.

„S výjimkou kempu Radava platí v těchto místech zákaz stanování. Ale už i letos, stejně jako každým rokem, jsme zde přistihli vodáky nebo rybáře, kteří zákaz nerespektovali. Vykázali jsme je tedy od břehů,“ konstatoval kovářovský strážník Pavel Škoch.

Nejen kovářovská obecní policie, ale i republiková bude k přehradě během léta zajíždět na kontroly. A to jak pro zajištění ochrany přírody, tak pro bezpečnost rekreantů, kterých do této části Písecka každé léto zavítají stovky.