Naštěstí tu v inkriminované době nikdo nešel, ani tu nestál zaparkovaný žádný vůz.

Ulomená lípa byla zdánlivě naprosto zdravá. Při projednávání projektu rekonstrukce Bakalářů ji odborníci nařídili nadále zachovat.

„Dočetl jsem se o ulomené větvi stromu na parkovišti Na Bakalářích. Asi před dvěma měsíci jsem se mailem dotazoval na Městském úřadu Písek, kam až Na Bakalářích sahá placené parkoviště. Jezdíme totiž do Písku často hlídat synovi vnučku a kvůli manželce, která čeká na operaci kyčelních kloubů, parkujeme v zadní části, aby nemusela daleko chodit. Celodenní parkování vyjde na dost veliké peníze a nyní se tam dokonce rozlomil strom. Na můj dotaz ohledně velikosti parkoviště mi dosud nikdo neodpověděl, a také bych rád věděl, kdyby ten strom spadl na naše auto, kdo by uhradil škodu,“ píše například Josef Šefránek z Čejetic.

„Placené parkoviště je na celém území Bakalářů, tedy i v zadní části v místě, kde se ulomila větev lípy,“ odpověděl vedoucí odboru dopravy Michal Kovařík.

Co se týká úhrady za možné poškození automobilu, je odpovědnost plně na straně majitele stromu, tedy města. To má pro podobné případy uzavřenou pojistku.

„Pojistka je uzavřena na škodu způsobenou třetí osobě, tedy i pro uvedený případ. Poškozený by byl tedy odškodněn v každém případě. Otázkou pak je míra zavinění. Úplně se zbavit viny se může město v případě, že k ulomení větve nebo pádu stromu došlo při vichřici. Takový stav ale musí potvrdit meteorologický ústav a posuzuje se jako zásah vyšší moci. Vyvinit se město může rovněž dokladováním pravidelné a odborné údržby zeleně, která má podobným případům zamezit. To je ale věc následného jednání pojišťovny a města. Poškozeného se to netýká,“ vysvětlila pojišťovací makléřka Radka Lomská.

Jednu z dalších připomínek k události na Bakalářích najdete ve čtvrtečním Píseckém deníku na straně 14.