Zajímavý úkaz zrodu občanské společnosti je možno sledovat v posledním roce. Původně protestní skupina občanů (především maminek malých dětí), kterou spojovalo rozhořčení nad úmyslem radnice vytvořit parkoviště ve vnitrobloku Budovcova, se přetavila ve velmi konstruktivní pracovní skupinu „Za hřiště“. Její vznik inicioval minulý starosta Luboš Průša.

Maminky záhy pochopily, že není dobré bojovat za konkrétní lokality, ale že je třeba řešení hřišť pojmout koncepčně. Skupina nemá žádný formální status a její členové pracují zdarma, ale o to víc výsledků je za nimi vidět.

Koncem minulého roku uspořádali anketu, v níž se veřejnost vyjádřila k tomu, která hřiště vidí jako prioritní. Na základě výsledků byly naplánovány nové hrací prvky v Palackého sadech – multifunkční plastiky ze dřeva.

Pravidelných jednání skupiny se účastní zástupci úřadu a městských služeb, záštitu nad ní převzala místostarostka Hana Rambousová.

Původně plánované dva miliony, které měly letos být na hřiště věnovány, byly v rozpočtu města pokráceny na polovinu – skupina teď čeká na rozhodování o rozpočtových změnách. Navrhuje vrátit se k původnímu rozpočtu.

Práci skupiny přibližuje její členka Magdaléna Myslivcová: „Chystá se výběrové řízení pro hřiště ve Smrkovicích a na Městském ostrově, v nejbližší době začneme nabízet píseckým firmám možnost adopce Bílé velryby a Kočky s klubíčky, které by měly vzniknout v Palackého sadech, snažíme se, aby město konečně začalo pracovat na celkové koncepci hřišť.“

Skupina navrhla, aby na dvě hrací místa v centrálním parku v budoucnu navázaly podobné plastiky na promenádě pod sladovnou, v parkánech a na Bakalářích. Mohl by tak vzniknout okruh po obvodu starého města, atraktivní pro místní i turisty.