V minulých dnech vyjížděli častokrát hasiči k odstranění rojů včel na různých místech okresu. Včel se obávali v Základní škole v Protivíně, hasiči vyjeli do Sokolovské ulice v Milevsku, k bytovce ve Velkých Nepodřicích nebo do Temešváru.

Jak nám sdělil zástupce Hasičského záchranného sboru, tato služba nepatří do povinností hasičů, pouze v případě, že by včely ohrozily například děti nebo lidi na veřejném prostranství. Mylná je i představa, že hasiči mají svého vyškoleného člena a speciální výbavu. V převážné většině případů je odstranění včelího roje věcí majitele budovy, kde se roj usadil.

„Když k nám poprvé přilétl roj, vyděsilo nás to a volali jsme strakonické hasiče, protože na Strakonicku máme chalupu. Ti odmítli přijet, ale slíbili, že k nám pošlou nějakého včelaře. Ten skutečně asi za hodinu přijel, včely sklepnul do rojáčku a odvezl, ale nebyla mezi nimi matka, takže nám to moc nepomohlo, část roje tam zůstala,“ vylíčila svoje zkušenosti jedna chalupářka z Písku. Stalo se jim to už několikrát, a tak vždy vyhledají svého známého chovatele včel.
A co v takovém případě doporučuje známý a zkušený včelař Jaroslav Havlín z Čížové?

„V každém případě pozvat včelaře. Ten by je měl z místa odstranit večer, až se včely usadí a uklidní. To, že včelí roj odlétne, je chybou takového chovatele. Nedá jim dostatek prostoru. Preventivně by měl včelstvo rozšířit a zajisti dobré podmínky. Když matka nemá dostatek prostoru, odlétne a s ní i včely,“ říká Jaroslav Havlín. Jak dodává, svaz včelařů pořádá řadu přednášek, kde zájemci získají potřebné informace.