„Vzhledem k teplému počasí nastalo první rojení kůrovce v druhé polovině dubna, tedy přibližně o čtrnáct dnů dříve, než v minulých letech. Doba jeho rojení se tak protáhla a pravděpodobně se letos setře rozdíl mezi prvním a druhým rojením. Zjišťujeme to na lapačích s feromonovou návnadou a lapácích, což jsou poražené kmeny ponechané v lese. Ty jsou pak po nalétnutí brouka z lesa odstraněny a nebo se chemickým postřikem kůrovec zahubí,“ řekl ředitel společnosti Lesy města Písku Jiří Procházka.

Teplá zima umožnila nebezpečnému brouku přežít jak pod kůrou tak v hrabance, ale ve srovnání s loňským rokem není jeho letošní výskyt o mnoho vyšší. Lesníci evidují nálety, kontrolují lapače a pokud se objeví nějaký varovný signál, četnost lapačů a lapáků zvyšují.

„Je zajímavé, že jsou místa, kde při třech následných kontrolách nenašel lesník nic a v jiném lapači bylo za týden deset tisíc brouků. Pak děláme okamžitá opatření, abychom nálet zachytili a zlikvidovali kůrovce ještě ve stadiu larvy,“ dodal ředitel Procházka.

Vývoj kůrovce bude trvat do konce září, a pokud bude teplé počasí, které kůrovci vyhovuje, čeká lesáky neustálý boj se škůdcem. Ten je v očích laické veřejnosti neodmyslitelně spojen s používáním jedovaté chemie.

„Tak tomu není. Chemii jsme zatím použili jen v případě takzvaných otrávených lapáků, kde se kombinuje s feromonem, který brouka láká. Snažíme se používat chemii co nejméně. Jednak kvůli životnímu prostředí a nezanedbatelná je také ekonomická stránka. Chemické postřiky jsou dost drahé. Skládky dřeva, o kterých budeme vědět, že jsou napadené a neodvezeme je do konce června, budeme ale muset chemicky ošetřit,“ dodal ředitel Procházka.