Na jeho počest se zde konal již 6. ročník Zíbrtova Kostelce. Nejprve se dostaly ke slovu nejmenší děti z mateřské školy a vystřídal je pěvecký kroužek Kosteláček vedený Janou Pacelovou. Přidávali se k nim i mnozí okolo stojící dospělí. „Posloucháme každou dobrou muziku a občas si i zazpíváme,“ potvrdily Růžena Fabiánová a Olga Klabanová.

„Obec svým kulturním tradicím nezůstává nic dlužna. Zdaleka to není ale jen záležitost obecního úřadu, ale hlavně místního Svazu žen a dobrovolných hasičů z Kostelce a Sobědraže,“ připomněl starosta Karel Pecka.

Malé zpěváky a tanečníky na návsi odpoledne vystřídala historická auta. Připomněla tak, že heslem letošního odborného sympozia Zíbrtova Kostelce je Čas rychlých kol a křídel aneb Mezi Laurinem a Kašparem.

„Budeme hovořit o vynálezech z přelomu 19. a 20. století a o čase. Napadlo mne, že by novou časovou jednotkou mohl být jeden kostelec. Děti, které se narodily v době konání prvního ročníku, už nyní jdou do školy, a to je nějakého času,“ zažertovala organizátorka sympozia Dagmar Blümlová z Historického ústavu Jihočeské univerzity.

Sympozia od samého začátku sledují přelom devatenáctého a dvacátého století vymezený životními daty Čeňka Zíbrta. Přítomni byli zástupci českých a moravských univerzit, Národního technického muzea a regionálních muzeí. Každé sympozium se na toto období dívá z jiného úhlu. Vloni to byl pohled hodně výtvarný, věnovaný času secese, letos je to pohled technický.

„Pokud mohu prozradit, protože zatím o tom ještě nikdo neví, za rok by to měl být čas zdravého ducha ve zdravém těle. Tedy medicína, sport, osvěta a podobně. Znovu se budeme pohybovat v čase od šedesátých let 19. po první čtvrtinu 20. století,“ informovala Dagmar Blümlová.