Je sobota 12. května odpoledne. Z míst nedaleko obce Chlaponice se ozývá hlasatel a hlásí výsledky právě dokončené jízdy. Zbystřím sluch a pozornost. Říkám si: „Vždyť to jsou regulérní závody konané v těsné blízkosti pozemků patřících městu Písek.“ Sedám do auta a na místě samém zjišťuji velikost této akce. Je zde pořádáno mistrovství České republiky v disciplíně Truck trial.
Velké množství speciálně upravených vozidel zdolává přírodní i uměle vytvořené překážky. Jednotlivé posádky jsou posuzovány rozhodčími. Mezi tím se pohybují lidé, kteří soutěžící posádky obdivují a zároveň jim fandí, ale často i na úkor vlastní bezpečnosti. Nechce se mi ani domyslet, jak by dopadl střet osmikolové Tatry s dítětem, které jen těsně uskakuje před jejími koly. Čtyřkolka s dětskou osádkou projede v mé těsné blízkosti a ani zdaleka nejsem přesvědčen o jejich jezdeckých schopnostech.

Autorka článku „Přijme úřad náhradní řešení, nebo pořadatele potrestá sankcí?“ zmiňuje to pěkné a čtyři tisíce nadšených diváků, s čímž souhlasím. Při čtení dalších řádků se mi však zdá, že jsme byli každý na jiném místě. Paní Fickertová zde zmiňuje „drobné“ prohřešky a zveličuje možné následky.

V článku se píše o dvou poškozených břízkách a pozemku 300 metrů čtverečních pod elektrovodem. Ve skutečnosti byla plocha v majetku města Písku využívaná při závodu daleko větší. Pravda je, že v těchto místech byla regulérně vyznačená trať i se svým názvem „BAŽINA“, takže o nějakém náhodném zapadnutí, jak píše autorka, nemohla být ani řeč. Vždyť o tom byla tato sekce závodu. Jak je vůbec možné, že pozemky patřící městu jsou pronajímány soukromou osobou pro pořádání takovéto akce bez vědomí majitele, byť i jen na části závodní tratě!

Dále je v článku popisován vjezd zadními koly soutěžního vozidla do rybníka. Posádka osmikolové tatry zde předváděla brodění a za aplausu přihlížejících diváků manévrovala uprostřed rybochovného rybníka s násadou kapřího plůdku, který paní Fickertová, asi omylem, považuje za nádrž k mytí tanků.

Při večerním dialogu s pořadateli této akce jsme si ujasnili názory a přijali opatření pro následují soutěžní den. Kdyby k takovému setkání došlo před zahájením závodu, mohli být pořadatelé ušetřeni vzniklých nepříjemností. Předešlo by se nedorozuměním a společně bychom se mohli těšit na setkání v roce 2008.

Nejsem člověk, který by se bál lidí dávajícím na obdiv přátelství s různými poslanci a senátory naší republiky. Myslím si, že zákony této republiky platí pro každého a chránit přírodu se nám všem vyplatí.