Z prostředků kraje, který přispěl částkou milion korun, se v pobočce muzea, Památníku města Protivína, buduje expozice exotické přírody.
„Větší část expozice je již hotová a přístupná veřejnosti. V současné době se začíná budovat poslední etapa, která se pro veřejnost otevře v příštím roce,“ uvedl ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek.

Z prostředků kraje byla dále v minulých letech nákladem zhruba 75 tisíc korun rekonstruována pozorovatelna v národní přírodní rezervaci Řežabinec, kterou Prácheňské muzeum spravuje.

Největší investicí je rekonstrukce Památníku Adolfa Heyduka v Tyršově ulici. Objekt, kde básník dlouhá léta žil, odkázala městu jeho manželka Emilie s podmínkou, že v něm bude umístěn Heydukův památník. Novorenesanční budovu se dvěma štíty a sgrafitovou výzdobou si Heyduk nechal postavit v roce 1900 podle návrhu architekta Jana Kouly. Pamětní deska je dílem Jana Jiříkovského.

„Historická budova již naléhavě potřebovala celkovou rekonstrukci, doslova od sklepů až po střechu, opravila se fasáda, vyměnily rozvody. Nyní se upravují expozice,“ informoval Jiří Prášek.

Památník Adolfa Heyduka, rekonstruovaný nákladem přes pět milionů korun, se pro veřejnost znovu otevře v poslední květnový den.
Jihočeský kraj vynaloží letos na kulturní organizace, jejichž je zřizovatelem, celkem 220 milionů korun. Téměř pětina z této částky je určena na investiční akce.

V loňském roce kraj přispěl na provoz částkou 16,9 mil. Kč a na investice třicet milionů. Ze státního rozpočtu kulturní zařízení získala téměř osm milionů korun.

„Smyslem příspěvků na investice je zlepšit úroveň kulturní nabídky pro návštěvníky a zároveň vytvořit vhodné zázemí pro sbírky a také vědeckou a osvětovou činnost zřizovaných kulturních institucí,“ připomněl krajský radní František Štangl.