„Tohle jsme ještě nezažili. Bohužel jsme byli připraveni na méně dětí. Došly odměny,“ sdělila těsně po skončení akce Markéta Šperlová z Mateřského centra Kvítek.

Podle údajů Kvítku se vloni do cíle probojovalo 290 dětí, a tak se letos přichystali na čtyři stovky. Jak se ukázalo hned po 13. hodině, značně zájem veřejnosti podcenili. Asi k tomu přispělo skvělé počasí, ohlas loňské akce, probíhající Cipískoviště, které nejen přimělo mnoho místních trávit víkend v Písku, ale přilákalo i nemálo návštěvníků odjinud.

Pořadatelé sice nakonec pro každé dítě aspoň malou odměnu přichystali a zasoutěžit na stanovištích si mohli všichni, kteří vystáli (někde i dvacetiminutové) fronty, celkově ale mnoho rodin odcházelo značně roztrpčených.

Dejme slovo dalším pořadatelům. Hana Křížová, DDM: „Akci hodnotím jako povedenou, ale opravdu jsme nečekali takový nápor… Organizační změny to bude chtít.“

Na start dorazila také Edita Kučerová z odboru cestovního ruchu MěstÚ Písek, který celou akci financoval. I její syn byl mezi těmi, na které se již ceny nedostaly. „Pohádkový les v minulých letech měl velký ohlas – divím se, že tak podcenili přípravu! Pořadatelé dostali vše, co požadovali – to nebyl problém financování, ale organizace… Akce se samozřejmě celkově vyvedla, krásné počasí i pohádkové masky, ale s organizací budou muset něco udělat, pokud budou chtít opět získat podporu.“

Zubatej čert a ošklivá čarodějnice

A děti? Většina se tvářila spokojeně. „Mně se to moc líbilo, neměnila bych nic, nejlepší byl čert, toho se malé děti i bály,“ řekla dvanáctiletá Libuše Staňková. Její maminka hodnotí akci také velmi pozitivně: „Šly jsme hned zpočátku, ještě nebyly fronty, jen na startu.

„Zubatej čert a ošklivá čarodějnice“ se nejvíc líbili Lence Průšové (8 let). Její rodiče ale patří mezi nespokojené. „Děti jsou zklamané, bylo málo odměn, my jsme přišli ve dvě, to snad ještě nebylo tak pozdě,“ říká Iva Průšová. Její manžel Richard dodává: „Velmi špatná organizace – přece nemohli očekávat tak málo dětí!“

„Bezvadné bylo, že trasa byla výborně zvolená i pro nejmenší a kočárky. Byli jsme tu před jednou, tak jsme to měli v pohodě. Kamarádka si ale stěžovala, že děti byly zklamané, už se na ně nedostalo,“ přidávají se Petra a Štěpán Čapkovi. Jejich tříleté Elišce se nejvíc líbili vodníci a že vyhrála autíčko.

Za rok znovu a lépe

Snad se za rok vydaří nejen počasí a masky, ale i organizace. Miroslav Mašek z Tábornického klubu v pondělí zatelefonoval do redakce: „Chtěl bych se za všechny pořadatele moc omluvit těm, na které nevyzbylo. Je to velká zkušenost, teď přemýšlíme, jak tomu pro příště zamezit.“ Možným řešením je například prodávat lístky v předprodeji a rozdělit je do časových pásem.