Petra soutěžila v desetiminutovém opisu na klávesnici a se 4301 čistým úhozem získala republikový bronz. Její učitelka Hana Kortusová zdůrazňuje, že Petra píše klasickým způsobem a přesto uspěla ve společné kategorii klasických písařů a tzv. zkratkařů, kteří píší jakousi počítačovou obdobou těsnopisu – pomocí klávesových zkratek.

„To znamená, že v klasickém opisu byla nejúspěšnější v republice, protože před ní, ale i několik míst za ní skončily zkratkařky,“ říká učitelka.

Zeptali jsme se Petry na pocity ze soutěže: „Nějak jsem si to moc nebrala, prostě jsem se snažila, i když bylo jasné, že první nebudu.“ Petra letos začala i s výukovým programem zkratek, který jí jde neobvykle rychle, už zvládla 2400 cvičení. V Mohelnici jí proto byla nabídnuta účast na mistrovství světa v Praze letos v červenci.

„Asi tam nepojedu, já bych se v Praze ztratila!“ – říká k tomu Petra. Na mistrovství by ji čekal třicetiminutový opis.

Petra již udělala mistrovskou státnici, což je v rámci státních zkoušek vrchol. Pro další studium si vybrala ekonomický směr Jihočeské nebo Západočeské univerzity. Do Plzně už je přijata bez přijímaček. „To je naše šikulka, skoro je škoda, že už maturuje,“ říká její učitelka.

„Na to mistrovství musí určitě jet, toho by sama za čas litovala… Já si moc považuju toho, že tu máme takovouto studentku, ale i tak schopnou a obětavou učitelku,“ říká ředitel školy Zdeněk Šmelhaus.

Obchodní akademie v Písku oslaví letos v červnu 100. výročí založení.