Součástí víkendového zahájení letní turistické sezony bude také sobotní vernisáž přehlídky soch z písku. Počet soch však nebude takový, jak se původně předpokládalo.

Na vině je déšť, a tak studenti Střední soukromé uměleckoprůmyslové školy Zámeček z Plzně Jakub Černý, Lucie Pošvářová, Petr Šťastný, Vojtěch Soukup, Martin Jedlička, Štefan Zváč a Pavel Houška pod vedením akademického sochaře Františka Bálka pracují dlouho do noci, aby písku napěchovanému nejprve do forem dali podobu třeba perníkové chaloupky nebo vodníka.

„Ještěže nám sem pořadatelé dali plátěné přístřešky, protože déšť nám písek proměňuje v bláto a s takovým materiálem se těžko pracuje,“ konstatoval sochař František Bálek.

Ještě větší škody vzniknou, pokud nepřestane pršet a přístřešky se odstraní, aby diváci mohli sochy vidět. Jejich životnost by se tak mohla zkrátit jen na několik dnů.

Kamenosochař František Bálek má s pískem jako materiálem dlouholeté zkušenosti. Začínal se sochami z ledu a nyní slaví úspěch s pískem. Například z osmi přehlídek v Petrohradě si sedmkrát přivezl medaili.

„Většinou sochy z písku vydrží měsíc, ale některé i tři. Záleží na mnoha okolnostech, především na kompozici písku a jeho upěchování do forem. Pro akci v Písku jsem upravil materiál z plzeňských štěrkopísků, složení a místo samozřejmě neprozradím,“ směje se umělec.

Na náplavce nyní pracují i studenti ze Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky z Č. Krumlova.