Odpověď na dopis pořadatele Píseckého majálesu 2007 Jakuba Kajtmana (http://pisecky.denik.cz/zpravy_region/pi20070510kajtman.html)

„Moderní protestsongy“ jsem vložil do uvozovek, protože jste sice nezpívali typické protispolečenské protestní písně, jaké tvořil např. Karel Kryl, přesto skladba Úspešne zapojení, kterou jste zpíval od neopunkové slovenské kapely Iné kafe, je dle mého soudu novodobá rebelantská píseň proti konzumní společnosti a odosobnění, které nám přinesly mobilní telefony. A lze s jejím vyzněním jen souhlasit, nemyslel jsem to pejorativně. Citaci popěvku, kterým argumentujete, že nešlo o protestsong: „My máme všechno co chcem´, my máme dobrou náladu…“ , snad nemůžete myslet vážně, a pokud ano, tak je to trochu smutné. „Mladí a neklidní“ a se vším spokojení? To jsou mi věci!

A k novému „konceptu“ studentských oslav. Nablýskané galavečery ani nudné plesy jsem ani v nejmenším neměl na mysli. Kdybyste četl pozorně inkriminovaný článek, tak jsem psal o recesích, divadlech a dalších prvcích, které k majálesu patřívaly.

Majáles?

Nevím, kolik majálesů jste vy osobně zažil a viděl. Měl jsem možnost vidět ty ve Strakonicích, pořádané tamním gymnáziem, a ty se právě těm původním skutečně blížily, nešlo totiž jen o to „zapařit si na bigbítu“, ale právě o recesi, tvořivost a snahu ukázat, že ve studentech cosi je, ať už to bylo divadlem, scénkami, vlastními písněmi apod.

A to mi bohužel na sobotním majálesu chybělo. A proto mě i zaráží, že na oficiálních webových stránkách píseckého majálesu uvádíte doslova toto: “Ve spojení s majálesem je zmiňováno vždy velké množství umělců a uměleckých směrů, tedy to, o co se snažíme i v současnosti - aby majáles byl festivalem co nejvíce různorodým a podporoval kulturu a umění ve všech formách.“

Mladí promotéři

Článkem jsem se rozhodně nesnažil podkopávat pozici mladých promotérů, z vlastní zkušenosti vím, že pořádání koncertů není jednoduché a spolyká pořadatelům mnoho času, energie i peněz.

V hudební scéně, převážně po klubech a festivalech nejrůznějšího druhu, od zaplivaných venkovských čtyřek, přes rockové a folkové kluby až po letní open–air festivaly, se osobně pohybuji od 14 let, tedy od roku 1989, jako návštěvník, člen kapely, a více než 10 let jako pořadatel a nemyslím si, že bych byl v tomto směru nějak předpojatý.

Naopak aktivity, které přináší kulturu do města, vítám a podporuji. Dovolil jsem si jen akci nazvat pravým jménem.

Komerční festival

Proč se pod rouškou majáles pořádá víceméně klasický komerční festival? A proč studentská organizace StudentZone (hlavní koordinátor projektu Český Majáles 2007) nasmlouvala jistě za nemalý peníz kapely, co dnes „frčí“, a přitom písečtí třeba neoslovili místní kapely, které nemají tolik příležitostí vystupovat?

A jestliže festival pořádá StudentZone, jakou roli v pořádání měli písečtí studenti? Náklady by oproti letošnímu více než půlmiliónu (z toho stotisícová podpora od města Písek na kulturu!) byly, troufám si říci, maximálně desetinové. A tak se domnívám, že by se celý monstr podnik kočující zpravidla po krajských městech, Písek je skutečně raritou ( že by pomohla ona dotace od města?) měl nazývat tím, čím skutečně je, tedy „Májový open-air festival“, ale nikoliv studenstký majáles.