Dnes je však již situace jiná a míra nezaměstnanosti se pohybuje kolem sedmi procent. „Pokud však od tohoto čísla oddělíme lidi, kteří zřejmě pracovat nechtějí ani nebudou, dostáváme se na tři procenta. Některým občanům stačí sociální dávky a do zaměstnanání se nehrnou. Dokud se radikálně nezmění systém sociálních dávek, bude situace v nezaměstnanosti taková, jaká je,“ mínil starosta Jaromír Hlaváč. Podle jeho názoru je v současné době ve městě dostatek pracovních příležitostí, spíše chybějí kvalifikovaní pracovníci.

Základní vzdělání nestačí

„Na trhu práce je naprostý nedostatek řemeslníků a firmy je musejí získávat nejen mimo region, ale často i v zahraničí. Lidé si musí uvědomit, že jen základní vzdělání zdaleka nestačí a minimem je vyučení. Lidé bez vzdělání se na trhu práce jen obtížně uplatní. To ale neplatí jen o našem městě,“ dodal starosta.

Jak dále uvedl, město se nebrání například vzniku průmyslové zóny, ale určitě by nebylo dobré sem lidi dovážet. „Mám neblahou zkušenost z nedávné doby, kdy se připravovala velká investice, která měla přinést zhruba 150 nových míst. K realizaci nedošlo, protože firma by nenašla ve městě a okolí dost zaměstnanců,“ uvedl Jaromír Hlaváč.

Největší zaměstnavatel: Pivovar Platan

Přednost lidem s výučním listem dává také největší protivínský zaměstnavatel, kterým je Pivovar Platan. „Nyní máme již 165 zaměstnanců a kolem pětadvaceti jich nabíráme v souvislosti se zavedením čtvrté směny na provoze lahvárna a na vysokozdvižných vozících. Převážně jde o dělníky ve výrobě, kde přednost mají vyučení. Lidé se základním vzděláním nejsou úplně vyloučeni, ale musejí se v měsíční zkušební době zaškolit a také se osvědčit,“ sdělila včera Jana Kozelková, která má v protivínském Pivovaru Platan na starosti personální a mzdovou agendu.