"Tomu nevěřím, tyhle zprávy berte s velkou rezervou, podle mne žádné hromadné úhyny nehrozí. Rozhodně ne tady u nás,“ komentuje poplašné zprávy ze zahraničí jeden z významných českých chovatelů včel, Jaroslav Havlín ze Zlivic u Písku.
V Londýně uhynuly dvě třetiny včelstev
Podle světových agentur nicméně přišly první zprávy o náhlém vymírání včelstev už v listopadu 2006 z jihovýchodu Spojených států. Na východním pobřeží USA zmizelo podle odhadů 70 % včel, na západním pobřeží 60 %. Pro jejich masivní vymírání byl zaveden název „Nemoc zhroucení včelstva“ (CCD). První případy byly potvrzeny v Indii, rychlý úbytek zaznamenali rovněž v Polsku, Španělsku, Portugalsku, Švýcarsku, Chorvatsku, Řecku a Itálii, v Německu i ve Velké Británii. Například v Londýně letos v zimě údajně uhynuly dvě třetiny včelstev.
CCD je charakteristická náhlou smrtí včelstva, kterému chybí před vymřením dospělé včely. Zatím není známa příčina. Zvažuje se vliv chemických látek, geneticky pozměněných plodin, parazité a nově i zničující vliv mobilních telefonů (z britského deníku The Independent přejala ČTK).
U nás byla ovšem letos zima mírná, takže včely podle J. Havlína „vyzimovaly“ dobře a žádný pokles jejich počtu na Písecku ani v okolních regionech nezaznamenali.
Melacytóza, varroáza, mor plodu…
Na otázku, jaká obecně hrozí včelám nebezpečí, odpovídá: „Na podzim byla prodloužená snůžka z modřínů, a tak méně zkušeným kolegům med zkrystalizoval – je to tzv. melacytóza – a nešel vytočit. Takové rámky bylo nutné odstranit, jinak to může vést k oslabení včelstva.“ Včelaři na Písecku si ale s tímto problémem vědí rady. Ztráty podle Havlína zaznamenali na Jindřichohradecku a Slavonicku.
Jinak je podle něj v celé republice vyšší výskyt roztočů, kteří způsobují obávanou varroázu – ta může vést také k úhynu včelstva. Šíří se i mor plodu, proti němuž neexistuje žádná prevence a u nás není povolena ani léčba, tzn. že napadené včely je třeba zlikvidovat. Ani ten se ale v nejbližším okolí zatím naštěstí nevyskytl, nejblíže se s ním potýkají kolem Vodňan a Bavorova.
Jeho slova potvrzuje i další zkušený včelař, Jan Nečas z Protivína: „Obáváme se pouze moru včelího plodu. Zima byla pro včely příznivá, kdo dobře zakrmil, ztráty nemá.“Ani on zatím o CCD nic neslyšel.