V rámci oslav Dne Země pro ně připravili členové středoškolského klubu Master Team, který pod vedením učitele Milana Vavříka pracuje při lesnických školách už šestnáct let a má v současné době na dvě stovky členů, devět stanovišť. Na nich pak prezentovali nejrůznější ukázky ze své odbornosti, ale i mimoškolské činnosti.„Den Země považujeme za výbornou příležitost jak nejen přimět děti k zamyšlení o ochraně přírody a ekologii, ale také je třeba můžeme inspirovat k zájmu o studium na naší škole, která je nejstarší lesnickou školou s českým vyučovacím jazykem u nás,“ řekl Milan Vavřík.
Kokršpaněl, barvář a jezevčík
Hned na prvním stanovišti se návštěvníci seznámili s tradicí a nejrůznějšími zvláštnostmi, které studium na „lesárně“ doprovázejí. Následovala poznávačka živočichů a právě zde děti občas překvapily. Některé tím, že bezchybně pojmenovaly exponáty celými jmény, některé zase tím, že nepoznaly ani běžné druhy. Stejné to bylo i u poznávání rostlin, a tak byli většinou všichni rádi, když se přesunuli na stanoviště mysliveckých kynologů. Tam totiž předváděli svoje umění anglický kokršpaněl, hanoverský barvář a drsnosrstý jezevčík.
Větší odstup než u pejsků si pak děti držely od poštolky na stanovišti sokolníků. O to více tu ale padalo otázek jak, vlastně ti dravci loví a jak je kdo přesvědčí, aby se vrálili na sokolníkovu rukavici.
Zasaď strom, přeřízni kmen…
Zájemci si mohli rovněž zkusit zasadit stromek, nebo přeříznout kmen stromu starou dřevařskou břichatkou, se kterou se pracovalo v lesích v první polovině minulého století.
V každém případě bylo vidět, že členové středoškolského klubu věnovali přípravě hodně času a že se to vyplatilo.
„Takto připravená akce vydá za několik vyučovacích hodin suché teorie. Moc za to studentům lesnické školy děkujeme,“ řekl jeden z doprovázejících učitelů.