V té době byla vesnice rozdělena na několik táborů, jednotliví členové původního šestičlenného zastupitelstva skládali svoje funkce, jiní zase přicházeli, ale v konečné fázi měla obec v zastupitelstvu pouhé dva lidi. Ti tedy nemohli přijímat ani vydávat žádná rozhodnutí.

Podvod a zneužití pravomoci

Jak uvedla ve své řeči státní zástupkyně Dana Kohoutová, která obvinila Martina Drába ze spáchání trestných činů podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele, obžalovaný v té době vyhověl žádosti své ženy Markéty Drábové a s obecních peněz jí půjčil na dostavbu domu 200 000 korun se splatností do roku 2011. Nějak při tom opomněl skutečnost, že dům je psaný na něho a že tedy půjčuje obecní peníze vlastní ženě na něco, co nemá, že prakticky půjčuje sám sobě.

Věděl či nevěděl? Dnes je to jedno

Obhájce Jiří Mazal následně samosoudkyni upozorňoval na to, že obžalovaný byl ve funkci pouhé dva měsíce a že je zákon o obcích tak složitý, že ho nemohl dostatečně prostudovat.
„Jestli obžalovaný v té době věděl, nebo nevěděl, že dělá něco protizákonného, vůbec není podstatné. Byl starostou a nesl tedy i odpovědnost. Nemůže se tedy vymlouvat na složitosti právních předpispíů státní správy či samosprávy. Základní předpisy si měl přečíst s nástupem do funkce. Neznalost není omluvou a přinejmenším nepřímý úmysl byl u tohoto soudu během jednání prokázán,“ řekla Marie Cvachová.
Ta při odůvodňování rozsudku potvrdila i naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu, když se obžalovaný obohatil na úkor někoho druhého či ho uvedl v omyl a způsobil škodu, řečeno právnickou mluvou, nikoli malou.
Státní zástupkyně ani obhájce se v soudní síni k vynesenému rozsudku nevyjádřili.
Bývalého starostu obce Temešvár Martina Drába však čeká ještě jedno soudní řízení. V něm se bude zodpovídat ze zpronevěry milionové částky, rovněž obecních peněz.