„Od začátku jsem říkal, že se chci dohodnout,“ zopakoval několikrát na posledním jednání milevského zastupitelstva Ladislav Bendula, provozovatel kavárny Harlekýn v Domě kultury Milevsko.

Podnikatel považuje některé podmínky nové nájemní smlouvy za nesmyslné. „Přistoupil jsem na zvýšení nájmu na dvě stě tisíc korun ročně, což je jedno z nejdražších v městských objektech, přistoupil jsem i na omezení exkluzivity na deset akcí ročně, které si ředitel domu kultury vytipuje sám. Původně mínil, že do deseti akcí budou zahrnuty akce jako například pivní slavnosti. Z posledních jednání vyšlo, že se jedná o plesovou sezonu. Neumím si představit, že by na sále měl bar někdo jiný. Nezlobte se na mě, to je nesmysl,“ vysvětlil Bendula, který s novými podmínkami zprvu neměl problém.

„S deseti akcemi jsem samozřejmě souhlasil, ale vyjma plesů,“ dodal provozovatel. Podle ředitele domu kultury (DK) Víta Kratochvíla dva dny před Vánoci Bendula podepsal s DK Milevsko dohodu, v níž se obě strany na podmínkách shodly. „Smlouva je připravená k podpisu, ale podepsána do dnešního dne nebyla,“ řekl Kratochvíl, který zdůraznil, že v záměru na pronájem nebylo specifikováno, zda se omezení exkluzivity týká taneční zábavy či plesu.

Zastupitelé, kteří na zasedání vystoupili v diskuzi, zdůraznili, aby strany problém co nejdříve vyřešily. Smlouva podle města Bendulovi skončila k 31. lednu. „Ředitel domu kultury chrání majetek města, snaží se, aby co nejvíce vydělalo, je v pořádku, ale od prvního února nemá nájemce smlouvu. Co jste udělal pro to, aby to tak nebylo?“ ptal se Kratochvíla zastupitel Zdeněk Hobzek (ODS). Kratochvíl reagoval, že v návaznosti na dohodu připravili smlouvu s dobou nájmu od 1. února. „Takže to znamená, že Ladislav Bendula tu je teď načerno?“ ptala se Miroslava Pučelíková (KDU-ČSL). „Je tu bez nájemní smlouvy,“ odpověděl Kratochvíl. Ladislav Bendula s tím ale nesouhlasí. „Já mám stále platnou smlouvu do roku 2018 a o její platnosti či neplatnosti rozhodne soud, nemýlím-li se,“ řekl Ladislav Bendula.

Problém mezi současným nájemcem Ladislavem Bendulou a Domem kultury Milevsko začal loni na jaře, kdy ředitel DK Vít Kratochvíl upozornil na to, že sjednané nájemné je pro město nevýhodné. Bylo podle něj sjednány přibližně na úrovni třiceti procent obvyklých cen a ve smlouvě byla zakotvena i exkluzivita, tedy vlastník objektu není oprávněn si na akce kdekoli v budově zajistit za žádných okolností jiné restaurační či stravovací služby.

Rozběhla se dlouhá jednání o podmínkách smlouvy, na kterým se stále dům kultury a vítěz výběrového řízení nedohodli. Podle včerejších informací Víta Kratochvíla dostane Bendula čas do konce týdne. Pokud smlouvu nepodepíše, bude následovat zrušení výběrového řízení a vyhlášení nového veřejného záměru.