Sepekovští by rádi přilákali do obce další rodiny. „Máme volné stavební parcely v lokalitě Borek,“ říká devětapadesátiletý Josef Himl, který je starostou první volební období.

Neprodaných pozemků je ještě většina. Na zájemce jich čeká deset. Ti za jeden metr čtvereční zaplatí sedm set korun. „I nám se zdá, že cena za metr čtvereční je oproti jiným obcím poměrně vysoká, ale jsou tam promítnuté skutečné náklady, které jsme na zasíťování vynaložili,“ vysvětluje starosta. „Zvažovali jsme, že cenu snížíme, ale když jsme propočítali, kolik to stálo, vycházela nám částka vyšší než sedm set korun,“ dodává starosta, který by byl samozřejmě rád, kdyby Sepekov parcely prodal.

V obci by mohly vzniknout další lokality s novými domy. „Souvisí to s nově zpracovávaným územním plánem. Ještě nás nad ním čekají závěrečná sezení, kdy lidé budou moci říci poslední připomínky, a pak už bude konečně schválení. Podle něj už se bude moci výstavba rozvinout do jiné části obce, ale rádi bychom pochopitelně nejdříve prodali parcely na Borku,“ vysvětluje Josef Himl. Další parcely by opět mohly být na Borku a potom mezi silnicí k nádraží a kravínem.

Obec považuje za důležité zvyšovat počet obyvatel i kvůli tomu, aby bylo co nejvíce dětí ve škole a školce. „Rodiče dítěte, které k nám nastoupí do školy, bez ohledu do jaké třídy, dostanou patnáct set korun. U parcel jsme zvažovali, že pokud by lidi postavili dům v reálné době a dali dítě k nám do školy, že bychom jim nějakou částku vrátili. Uvažovali jsme o – je to částka úsměvná – o třiceti, pětatřiceti tisících. To jsme měli ve volebním programu, ale zatím nás nic nepřinutilo, abychom to uskutečnili,“ říká starosta.

Do sepekovské školy nyní chodí 121 dětí, k zápisu v lednu přišlo dvacet dva. „Sice se uvažovalo o čtyřech odkladech, ale osmnáct je pořád docela hezké číslo,“ myslí si Josef Himl, který byl před nástupem na radnici ředitelem místní školy.

„Současná hranice, kdy by škola byla plná, je 153. Jestli to pan ministr změní, bude to mnohem více,“ zdůrazňuje. Sepekovská škola je už teď podlimitní, to znamená, že má nedostatek žáků a škola a její zřizovatel musí žádat o výjimku, aby mohla existovat. U podlimitních škol musí obec doplácet i na mzdy za chybějící žáky. Po přijetí nové vyhlášky ministerstva školství by situace byla ještě horší. Minimum žáků ve třídě by bylo stanoveno na dvacet čtyři a optimální počet na dvacet šest. „Částku, která chybí, se snažíme dodávat, ale pochopitelně, že se to některým zastupitelům až tak nezdá,“ přiznává.

Kdyby vstoupila vyhláška v platnost, některé třídy by se podle slov Josefa Himla musely učit společně. „Kvůli penězům už třídy slučujeme na výchovy,“ dodává starosta, který další slučování považuje za nešťastné, protože by bylo na úkor vzdělávání dětí.

Sepekov se snaží svoji školu a školku stále vylepšovat. Nicméně obě stále vyžadují velké investice. „V mateřince je dětí relativně dost, problémy jsou ale s její údržbou, aby byl provoz ekonomicky únosný. V minulosti se postavila z cihel, které tenkrát byly považovány za výkřik špičkové technologie, v současné době se ukazuje, že by bylo potřeba zateplení a výměna oken,“ říká starosta.

Sepekov už má zpracovaný projekt. „Z našich peněz bychom to neutáhli, pokud seženeme grant, rádi bychom nějakou stěnu zateplili a vyměnili na ní okna,“ říká Josef Himl. Ve škole chtějí letos dokončit výměnu oken z jižní strany. „Dvě poschodí jsou už hotová a chybí jen suterén. Chtěli jsme to udělat minulý rok, ale sešlo z toho, protože jsme se zatím nedohodli s žádnou firmou,“ vysvětluje.

V minulém roce se budova školy dočkala odizolování. Díky tomu mohou vzniknout ve sklepních prostorech nové záchody. „Bourání zajišťují naši pracovníci a dokončení bychom chtěli udělat co nejlevněji. Spíše to doděláme svépomocí, než že bychom si najímali firmu,“ dodává sepekovský starosta Josef Himl.