Milevsko v sobotu ožije masopustním průvodem. Bude jubilejní. Projde městem po sto padesáté. „Málokteré město se může pochlubit takovouto kulturní akcí s historií dlouhou sto padesát let. Toto výročí se budeme snažit oslavit velkolepě – průvodu a celého masopustu se zúčastní dechové skupiny z přátelských měst z Münchenbuchsee ze Švýcarska a z Regenu z Německa,“ říká za organizátory Vít Kratochvíl.

Podle něj připravili pro návštěvníky atraktivní program už od rána. Na náměstí E. Beneše v devět hodin začne jarmark a vepřové hody s ukázkami výroby zabijačkových produktů.

Samotný průvod vyjde od domu kultury ve dvě hodiny odpoledne. Zúčastní se ho i Oleg Michálek z Milevska. „Za jakou masku půjdu, nemůžu prozradit, částečně jsem si ji vyrobil sám. Do průvodu se chystám s rodinou a přáteli,“ řekl Michálek, který šel za masku i loni. Pomohl tak Milevsku k zapsání do knihy rekordů, protože v průvodu šlo rekordních 629 masek.

Podle Kratochvíla se letos o překonání rekordu pokoušet nebudou. „Ale předpokládáme, že počet účastníků tomuto číslu nebude moc vzdálen. Cítíme širokou podporu od milevských obyvatel, ale i z okolních obcí, odkud přislíbili účast v našem průvodu,“ pochvaluje si Vít Kratochvíl.
A co by měli udělat lidé, kteří chtějí jít v průvodu?

„Pokud mají případní zájemci vlastní masku, stačí, když v sobotu od půl jedné přijdou k registraci před dům kultury. Start průvodu je plánován na druhou hodinu. V provozu je také půjčovna masek maškarního sdružení v ulici Čs. armády. Zájemci si pro masky mohou přijít ve středu od 14 do 17 hodin,“ dodal Kratochvíl.

Milevské maškary letos zvolily heslo: „Loni rekordní, letos jubilejní“, i když původně organizátoři vymysleli jiné „Loni byly rekordní, letos budou mezinárodní.“ „Motto letošních maškar jsme trochu poupravili tak, aby bylo kratší a navíc skutečně vystihovalo letošní masopustní průvod – opravdu je více 'jubilejní' než 'mezinárodní',“ vysvětlil Vít Kratochvíl.

Součástí programu milevským maškar je také výstava v knihovně, kde jsou k vidění dobové fotografie, masky a plakáty. Vstupné na program na náměstí E. Beneše a na masopustní rej v domě kultury činí 30 korun, za večerní zábavu zájemci zaplatí šedesát korun. Masky na všechny tyto akce vstupné neplatí.


Maškary před léty

Milevský maškarní průvod má a také v historii měl vždy nějaký předem určený ráz. Bylo tomu tak i roku 1935, kdy byl jako téma zvolen „Cirkus Sarassani“. V úterý odpoledne dne 5. března 1935 se do Milevska sešli lidé zblízka i zdaleka. Úderem třetí hodiny odpoledne bylo pak odpálením velké papírové pumy na milevském náměstí divákům oznámeno, že se začíná. Maškarní průvod byl už připraven na dvoře hotelu Okresní hospodářské záložny. Nechyběl zde tradiční mlýn, přemílající staré na mladé, byla zde „siamská“ dvojčata a také oblíbený rozdavač jitrnic, které byly přivázány na konci dlouhého biče a dokázal ji chytit jen ten, kdo vyskočil nejvýš. Hlavní atrakcí však byl „zvěřinec“ cirkusu Sarassani a také cirkusoví akrobati. Maškarní průvod toho roku natáčeli pražští filmaři a docházelo zde k humorným scénám, protože v maškarním průvodu kráčeli zase naopak místní „filmaři“ s papírovou kamerou, a tak se občas stalo, že milevští „filmaři“ natáčeli skutečné filmaře a naopak. Večer se pak v sokolovně konala velká maškarní merenda. Vladimír Šindelář, Milevské muzeum