Důvody byly v podstatě dva: Za dvě desítky let, co městská policie v Písku existuje, se změnily podmínky ve městě a celé společnosti. Po změně volali také četní obyvatelé Písku, kteří chtěli, aby strážníci lépe znali prostředí a lidé znali je.
Nejvytíženějším je okrsek, který zahrnuje sídliště Portyč a Purkratice, kde je nejvíce těžko přizpůsobivých rodin. Zdejšího okrskáře proto posílí jeho kolegové z centra města zejména dopoledne a v podvečerních hodinách. Častěji jsou zde i hlídky Policie ČR.
„Strážníci naším sídlištěm většinou jen projeli v autě, a to je málo. Jsem přesvědčen, že mnozí spoluobčané mají před uniformou respekt, a tak jsem uvítal, že máme svého strážníka,“ myslí si Jaroslav Kopřiva ze sídliště Portyč.
Katastr města je rozčleněn na čtyři okrsky. Ty jsou přiděleny jednotlivým strážníkům, kteří za ně mají osobní odpovědnost. Samostatně je centrum města, kde se střídají strážníci z každé směny.
Domácnosti v Písku dostaly vizitky okrskářů s telefonním kontaktem, takže lidé vědí, na koho se obracet. Po zhruba deseti měsících se ukazuje, že systém funguje, a na okrskáře se obrací stále více obyvatel. Sami strážníci však dodávají, že získání důvěry lidí je běh na dlouhou trať.