Obyvatele ze Švermovy ulice v Milevsku by snad už brzy mohly přestat sužovat problémy s kanalizací. Vytopené domy, zničená silnice či zápach by tak mohly být minulostí.

Radní na pondělní schůzce odsouhlasili zpracování projektové dokumentace na obnovu kanalizace. „Rýsují se možnosti dotace, a proto musíme mít vyřešené projektové záležitosti,“ řekl místostarosta města Martin Třeštík (ČSSD), podle kterého je právě Švermova ulice nejpalčivější místo města z hlediska kanalizace. Kdy by práce na její obnově mohly začít, představitelé radnice zatím neví. „Dříve než v roce 2013 to nebude,“ upřesňuje místostarosta.

„Tohle není žádný úspěch. Letos mi ještě splašky potečou do baráku,“ zlobil se obyvatel Švermovy ulice Luděk Rutka, podle kterého selhalo minulé vedení radnice v čele se starostkou Ivanou Stráskou.

„Vybudovalo novou čtvrť Na Cukavě a kanalizaci napojilo na tu v naší ulici, kterou si lidé dělali svépomocí. Je sem svedená i povrchová voda, a když přijde prudký déšť, cítíte smrad a pak vám špinavá voda zaplaví dům. Při posledním dešti, což bylo loni, jsme v domě měli asi třicet až čtyřicet centimetrů vody,“ popsal situaci obyvatel Luděk Rutka, který ve Švermově ulici bydlí osmnáct let a problémy s kanalizací řeší zhruba osm let.

Jak dodal Martin Třeštík, zatopené sklepy i zápach trápí obyvatele horní části Švermovy ulice. Kanalizace je tu nevyhovující. Místostarosta Třeštík řekl, že se o kanalizaci vlastně ani nejedná.

„Ve spodní části ulice jsou problémy s kapacitou, stéká se tu velké množství vody a ta poškozuje vozovku,“ vysvětlil Martin Třeštík.

Ve Švermově ulici bydlí i zastupitel Miroslav Doubek (Svobodní). „Ale ne v části, kde jsou největší problémy. Kromě povodní v roce 2002 jsme sklep neměli zatopený,“ řekl Miroslav Doubek, který popsal další problémy v této lokalitě.

„Kanálové vpusti jsou jen z jedné strany a při větších deštích tečou potoky po ulici. Voda a bahno z cesty Pod Zvíkovcem zaplavuje průjezdy domů ve střední části Švermovy ulice. Přetlak vody opakovaně vytrhává dvakrát až čtyřikrát ročně asfalt. A pokud se zapne přečerpávání z ulice Na Cukavě, v létě jde z kanálů zápach,“ vyjmenoval Miroslav Doubek.

Obnova kanalizace v této ulici by podle prvotních odhadů celkově stála více než dvě desítky milionů korun. Město Milevsko tak musí čekat, zda získá dotaci. „Nepočítáme, že bychom opravu udělali z městského rozpočtu, museli bychom odsouvat jiné věci,“ uzavřel místostarosta Martin Třeštík, který má na starosti finance.