Bílé huňaté štěně skončilo přivázané u stromu u silnice, kde ho objevili milevští strážníci, a předali ho na místní kynologické cvičiště. To bylo před Vánoci. Dnes má pes, kterému je asi rok a půl, nové majitele.

„Přijeli si pro něj z Litoměřic, zalíbil se jim. Vykoupali ho, ostříhali a spí s nimi v posteli,“ říká Eva Štědronská, která se o psy na kynologické cvičiště v Petrovické ulici chodí ve svém volném čase starat. „Vypadal jako menší Maxipes Fík, tak jsme mu říkali Fíku,“ dodává s úsměvem Eva Štědronská o nalezenci, který strávil v Milevsku asi čtrnáct dní.

Podle ní byly letošní vánoční svátky klidné. Až je to překvapilo. „Městská policie nám během nich nepřivezla žádného pejska, stejně tak ani na Silvestra. I loni to bylo v pořádku, lidé si na pejsky dávají pozor,“ myslí si Štědronská. Jak porovnává, náročný byl poslední den roku před třemi lety, kdy v záchytných kotcích na cvičišti skončilo hodně psů. „Ale většinou se jejich majitelé přihlásili,“ doplňuje.

Milevští kynologové umísťují fotografie nalezených a odchycených psů na internet. Díky tomu se o ně mnoho majitelů rychle přihlásí nebo si zde zájemci vyhlédnou nového psa. To byl i případ Fíka.

Na kynologickém cvičišti končí pouze psi, které přiveze městská policie. „Nejsme útulek, který má zaměstnance, my jsme členové kynologického svazu. Střídáme se tu tři,“ vysvětluje Štědronská, která pracuje jako asistentka pedagoga.

Nyní je na cvičišti devět psů, v roce 2011 jich tu prošlo celkem 43. „Loni se tu narodila feně vlčáka čtyři štěňata, všechna našla majitele,“ říká Eva Štědronská. Podle ní není těžké „udat“ štěňata, ale staršího psa, tedy třeba pětiletého, už ano.