„Sezona žádná není, nejedeme,“ shrnuje provozovatel stodvacetimetrové sjezdovky v Záluží na Chyšecku František Procházka. O loňské sezoně se tu přitom v této době lyžovalo už třetí týden.

„Lidé mi volají a já jim říkám: nezlobte se, sjezdovka nefunguje, protože není sníh,“ dodává Procházka, který nedokázal odhadnout, zda je to prozatím nejhorší sezona. „Statistiky z hlavy nevím, ale myslím si, že pokud začneme jezdit, tak to bude za pět let, co jsme tady, nejpozdější zahájení provozu,“ komentoval.

Aby vlek v Záluží mohli rozjet, potřebovali by minimálně dvacet centimetrů sněhu.

Kdy v Záluží zahájí sezonu, nelze odhadnout. „Předpovědi počasí vůbec neřeším. Až bude dostatečné množství sněhu, jezdit budeme,“ slibuje Procházka, pro kterého není provozování sjezdovky hlavní živností.

„Dělám to po práci. Máme vždy otevřeno každý den od tří do šesti hodin odpoledne a o víkendech od deseti do šestnácti hodin,“ představuje.

Sjezdovku v Záluží využívají školáci z Chyšek v rámci lyžařského kurzu. „Sedmáci na něj měli odjet příští týden, ale záleží na podmínkách, když nebudou dobré, kurz odložíme,“ řekla v pátek ředitelka chyšecké školy Jana Korandová.

Jak František Procházka dodává, nelyžuje se ani na nedalekém Monínci. „Tam by mohli zasněžovat, ale nejsou na to podmínky, nemrzne. Ale na Šumavě sníh je,“ připomíná.