Je kousek od Milevska a najdeme tu středověkou tvrz. Obec Vlksice patří se sto čtyřiceti obyvateli k menším vsím, přesto si jméno získala i za hranicemi kraje. Na tvrzi, kterou si herci oblíbili, se konají divadelní představení. „Její prostředí má neopakovatelné kouzlo,“ říká herec Jan Potměšil, který se tu loni představil ve hře Cladius a Gertruda.

Vlksice na několik dní v září díky divadlu výrazně ožívají, auta na návsi ani nemohou zaparkovat. Zbytek roku je tu klid. A to patří mezi přednosti obce. Najdeme v ní obchod i hospodu a funguje tu také knihovna. Jak říká starosta obce Vladimír Koutník, do prodejny lidé nechodí jen proto, aby si nakoupili, a do knihovny, aby si půjčili knížky a časopisy, ale také proto, aby si popovídali a řekli si, co je nového.

Ve Vlksicích by byli rádi, kdyby se obec rozrůstala, ale za posledních přibližně deset let se počet obyvatel nezvýšil, ale ani nesnížil. Například loni se tu narodily dvě děti, každému z nich obec věnovala deset tisíc korun a dárek. Mladé rodiny si mohou ve Vlksicích postavit dům, ale ne na obecních pozemcích, pouze na soukromých. Obec žádné parcely nenabízí. Hodně pozemků patří premonstrátům, kterým panství Vlksice dříve patřilo. „Obec pozemky má, ale například se jedná o ty, na kterých jsou komunikace,“ dodává starosta.

A právě v opravě místní silnice mezi osadou Dobřemilice a Blehovem, který spadá pod Zhoř, budou Vlksičtí pokračovat i letos. Menší část, asi 450 metrů, už je zrekonstruovaná a díky letošní opravě by měla být silnice kompletně vylepšená. „Bude to dost velká položka, počítáme, že na to věnujeme asi půl milionu korun,“ říká Vladimír Koutník. Obec práce rozdělila na dvě etapy, protože by celou opravu najednou nezaplatila. „Loni jsme získali dotaci, letos budeme o peníze opět žádat,“ doplňuje.

Vlksice se do velkých projektů, jako je například výstavba vodovodu nebo nové kanalizace, nepouští. Důvodem jsou peníze. Základem je investování do obecního majetku. Obec už například opravila všechny tři kapličky na svém katastru. „Loni jsme do kapličky v Dobřemilicích a ve Vlksicích dali mříže, abychom je mohli v létě odvětrávat. Letos doděláme mříže v kapličce sv. Vojtěcha ve Stříteži,“ vyjmenovává starosta.

Ke každoročním úkolům patří ve Vlksicích údržba zeleně. Od loňska na to obec využívá traktůrek s vlekem, který si pořídila za 350 tisíc korun. Starosta je rád, že se v každé části najdou zájemci, kteří se o zeleň starají. Proto Vlksice nevyužívají pracovníka na veřejně prospěšné práce. „Takto nám to vyhovuje,“ vysvětluje Vladimír Koutník, který je starostou od „povodňového roku“ 2002.

Podle jeho slov obec netrápí žádné problémy. Loni na podzim to ale byly autobusové jízdní řády, jejichž podoba se místním nelíbila. Nový školní rok si připravil pro žáky, kteří dojíždějí do chyšecké školy, nemilé překvapení. Do Chyšek přijížděli už více než hodinu před začátkem výuky. To ale teď neplatí. Dnes si mohou výrazně přispat. V pět kilometrů vzdálených Chyškách jsou po půl osmé. „Je to asi měsíc, kdy se měnily jízdní řády. Nyní jsme zase spokojeni,“ říká starosta, který je rád, že dopravce vyhověl jejich požadavkům, kterých měli několik. Týkaly se i autobusů z Milevska.

Místní obyvatel a kronikář, dvaasedmdesátiletý Jan Běhounek, si stejně jako starosta myslí, že obec problémy nemá. „Není tady tolik lidí a jsou to v podstatě starousedlíci, takže bych řekl, že si vycházejí vstříc,“ říká důchodce.

Výhodou obce je, že se nachází kousek od Milevska, kam také mnoho lidí dojíždí za prací. Zároveň si tam nakoupí. Do vlksické prodejny podle slov Vladimíra Koutníka místní chodí především pro základní potraviny, například v úterý a ve čtvrtek pro chleba a rohlíky.

„Do konce loňského roku do Dobřemilic jezdila pojízdná prodejna Miloslava Buřila z Milevska. Ale chodila tam nakupovat jen jedna paní, která říkala, že nebude problém, když tam pojízdná prodejna zajíždět nebude. Má děti, které jí mohou v Milevsku nakoupit. Dohodli jsme se na tom, že zajíždět do jedné vsi kvůli jedné osobě nemá cenu,“ vysvětluje starosta, který, jak ale dodává, nevylučuje, že by k nim mohla pojízdná prodejna opět jezdit. Ale musel by o ni být zájem. Před několika lety zásobovala i osadu Střítež.