Nejistota Svazku obcí Milevska (SOM) je od středy u konce. Pozice zakládajícího a početně největšího člena, tedy města Milevska, je vyřešena. Město je stále členem svazku a uhradí členské příspěvky, které dluží za poslední roky. Téměř jednomyslně se na tom shodli milevští zastupitelé.

Předseda svazku, starosta Bernartic Pavel Souhrada, je rád, že je problém vyřešen. „Místostarosta Milevska Martin Třeštík na tom zapracoval a dal věci do pořádku,” řekl Pavel Souhrada.

Fungování SOM bylo ohroženo, protože Milevsko nezaplatilo členské příspěvky, které se mu zdály příliš vysoké. Několik lidí na říjnovém zasedání milevských zastupitelů upozornilo na to, že podle stanov, kvůli nezaplacení peněz, už není město členem svazku. A to by sdružení, kam patří téměř všechny obce regionu, způsobilo velké problémy. Počet lidí, které na jejích území žije, by se dostal pod deset tisíc, což ale podle pravidel není možné. A hrozilo by, že by svazek musel vrátit mnoho peněz. Jedná o sumu v řádech milionů korun.

Na středečním zasedání milevských zastupitelů místostarosta Martin Třeštík vybízel zastupitele, aby bod podpořili, aby svazek mohl pokračovat dál. „Po uzavření dohody se svazkem město uhradí do konce letošního roku svůj členský příspěvek za rok 2011 a členský příspěvek za loňský rok zaplatí do konce roku 2013,” řekl Martin Třeštík. Celkově se jedná o více než 450 tisíc korun.

Podle slov místostarosty Martina Třeštíka má členství ve svazku pro Milevsko především společenský a prestižní charakter. „Jde o vklad přirozeného centra regionu do jeho rozvoje a o solidární pomoc menším obcím. V tomto smyslu nelze členské příspěvky města měřit přímými efekty typu 'co z toho máme'. Svazek obcí Milevska bez Milevska je protimluv,” dodal Martin Třeštík. Některým milevským zastupitelům, třeba lékaři Zdeňku Hobzkovi, se nelíbí, že Milevsko má ve svazku jeden hlas, stejně jako každý další člen.

SOM funguje od roku 1997 a například na příští rok plánuje, že bude zaměstnávat osoby se změněnou pracovní schopností a lidi na veřejně prospěšné práce.