Rodiny, jejichž dítě navštěvuje jediné jesle ve městě, musí počítat s tím , že od ledna příštího roku zaplatí za jeden den pobytu a za stravné 110 místo dosavadních 75 korun. Nový ceník úhrad ve čtvrtek schválili členové rady města.

Ani po zdražení však úhrada od rodičů zdaleka nepokryje náklady. „Jeden den dítěte v jeslích stojí se vším všudy 517 korun, to znamená, že město doplácí 407 korun,” připomněl starosta Písku Ondřej Veselý (ČSSD).

Hlavním důvodem ke zdražení pobytu a stravování dětí v městských jeslích je zvýšení DPH na potraviny a větší náklady na provoz zařízení, zejména pokud jde o energii, vodné a stočné a dálkové vytápění. Poplatky v jeslích město naposledy zvyšovalo k 1. červenci 2009.

Zároveň s úpravou výše úhrad se sjednotily ceny za pobyt v jeslích. Dosud byly rozdílné při pětidenním a měsíčním pobytu. Rodiče budou hradit platbu pouze za počet dní, kdy jejich potomek v jeslích skutečně byl.

I přes zdražení je o umístění dětí do jeslí značný zájem. Svědčí o tom využitelnost zařízení. Zatímco vloni byla v průměru na 91 procentech, ve dvou měsících letošního prvního pololetí byla stoprocentní, v dalším období se s výjimkou února pohybovala kolem 97 procent.

V Jihočeském kraji jsou pouze dvoje jesle zřizované obcí. Vedle Písku jsou ještě v Českých Budějovicích.