Provozovatelé výherních hracích přístrojů (VHP) v Milevsku mohou být spokojeni. Město jejich činnost omezovat nebude. Na středečním zasedání zastupitelé schválili vydání nové vyhlášky, která provozování VHP vůbec nereguluje.

Nová vyhláška ruší dokument vydaný v roce 2008, který stanovil, že herny mohou být například od škol vzdáleny pouze patnáct metrů. Starosta Zdeněk Herout (ODS) o této vyhlášce řekl, že je pokrytecká. „Stanovila vzdálenost od veřejných budov na patnáct metrů, domnívám se, že nic nereguluje,” vysvětlil starosta.

„Navrhuji ji zrušit, řídit se zákonem a pokutovat majitele heren, kteří ho nedodrží,” dodal starosta, který si na odboru sociálních věcí a na městské policii zjišťoval, jakým způsobem herny ohrožují nezletilé. „Nenašel jsem jediný případ, a to se herny kontrolují, aby v nich nezletilí hráli,” řekl starosta.

Zastupitelka Miroslava Pučelíková (KDU-ČSL) by VHP nejradši zrušila. „Je to droga, ničí nejen člověka, ale také celé rodiny. Přiklonila bych se ke zrušení automatů v Milevsku. Vím, že můžete namítnout, že do rozpočtu každý rok přichází jedna a čtvrt milionu korun, ale nehovořme o penězích, ale o lidech,” uvedla v rozpravě doktorka Pučelíková, která ale nevznesla pozměňují návrh na usnesení, takže se o úplném zákazu hazardu vůbec nehlasovalo.

Podporu získal starostův návrh, pro který zvedlo ruku čtrnáct z osmnácti přítomných zastupitelů. Jedním z nich byl Lubomír Šrámek (TOP 09), který označil za mýtus to, že by obec mohla regulovat hazard. „Žádnou vyhláškou nedokážeme hazard vymýtit,” uvedl Šrámek. „Nemůžeme provozovatele považovat za lidi, kteří hazardu napomáhají, oni reagují na poptávku. Kdybychom hazard chtěli regulovat, tak bychom museli třeba i v obchodech dát z očí lidí alkohol, aby ho nepili. Zamysleme se nad tím takto,” uvedl Lubomír Šrámek.

V Milevsku je nyní přes čtyřicet klasických výherních zařízení a nově i videoterminály. Zákon zakazuje provozování výherních hracích přístrojů ve školách, v zařízeních jako například nemocnice nebo poliklinika, ale další vymezení je jen na rozhodnutí zastupitelstva.