„Tady na půdě bude mít muzeum depozitáře,” dozvídají se manželé Pejšovi. Ve středu odpoledne zavítali do budovy na druhém nádvoří milevského kláštera, kde bude sídlit městské muzeum. Premonstráti objekt během prací zedníků a dalších řemeslníků otevřeli veřejnosti.

„Přišla jsem se podívat, v jakém stádiu rekonstrukce je. Myslím si, že to bude důstojné místo pro muzeum,” rozhlíží se důchodkyně Milena Pejšová, která má k tomuto místu vzpomínky. Pamatuje si na lesního radu Růžičku, který tu pracoval. „To jsem byla malá holčička,” doplňuje důchodkyně.

Právě senioři na dnu otevřených dveří jednoznačně převažovali. „Všichni vzpomínají na své mládí, na své již nežijící spoluobčany, kteří tu pracovali a odevzdávali do výkupu vajíčka a padaná jablka,” říká Pavel Šrotýř, který má u premonstrátů na starosti opravy a investice a ve středu odpovídal na dotazy lidí.
Jak popisuje, v objektu, kam se mu
zeum přestěhuje a který premonstráti rekonstruují, sídlila lesní správa do roku 1950. „Posléze se tu udělaly byty a bydleli tady zemědělští pracovníci. Od roku 1993, kdy tento objekt opustil poslední obyvatel, začala postupná rekonstrukce,” dodává Šrotýř.

Většinu návštěvníků zaujal strop složený z pomalovaných trámů. K vidění je v budoucí kanceláři ředitele muzea Vladimíra Šindeláře. „Zajímavé na něm je, že skončil na pražské skládce. Pracovník památkového ústavu v Praze nás požádal, abychom ho zachránili a instalovali na nějakém vhodném místě, což se povedlo v Milevsku. Nevíme, z jakého objektu pochází, ale určitě je z Prahy ze Starého Města,” vysvětluje Pavel Šrotýř, podle kterého byli návštěvníci spokojeni s tím, jak budova teď vypadá. „Z pastoušky se vyloupla hezká stavba, která nebude dělat Milevsku ostudu,” říká Pavel Šrotýř a připomíná, že objekt od padesátých let chátral.
Jeho rekonstrukce by měla být hotová do června příštího roku. Pak by si dům měli převzít muzejníci. Muzeum by tu mělo začít fungovat od jara roku 2013.