Od 2. základní školy J. A. Komenského Milevsko v pátek vzlétnou stovky balonků. Děti budou posílat přání Ježíškovi a zapojí se tak do pokusu o rekord v počtu vypuštěných balonků v Česku.

Odpolední program toho ve škole nabídne mnohem více. Připraveny budou trhy i vánoční dílny. „A protože k pohodě patří i něco dobrého, mohou si děti koupit sladkosti a dospělí si čas určitě zpestří dobrým vánočním punčem,” říká ředitelka školy Vítězslava Heroutová, se kterou Deník o akci Pošli přání Ježíškovi hovořil.

Jak bude vypadat pokus o rekord?

Od půl třetí do tří hodin a deseti minut si děti vyzvednou balonek a přání pro Ježíška, která si mohou vybarvit, nebo přání nakreslit. V 15.15 hodin by na pokyn jednoho rádia měly balonky hromadně vypustit. Pak odešleme počet balonků agentuře do Českých Budějovic. Nevím, zda se podaří překonat rekord ve vypouštění balonků s přáním Ježíškovi z roku 2008, kdy bylo 100 858 balónků, ale vím, že se u nás nebudete nudit.

Jaký další program v pátek čeká na návštěvníky? Co jste pro ně připravili?
Po vypuštění balonků budou moci děti s rodiči navštívit vánoční trh a zakoupit si drobné vánoční dárky, výrobky žáků prvního stupně. Výtěžek věnujeme na konto adventních koncertů.

Nákupy budou možné i na vánočních dílnách. Oslovili jsme několik šikovných lidí, kteří budou bezplatně své znalosti předávat společně s našimi vychovatelkami a mateřským centrem Milísek všem zájemcům o lidové tradice. Připraví si ukázku výrobků z vizovického pečiva a slaného těsta, drátěných ozdob, keramiky, zdobení perníčků, lití olova, ozdob ze suchého ovoce či výrobu svícnů. Většinu z nich si malí i velcí návštěvníci budou moci vyzkoušet. Dílny i výstava betlémů se uskuteční ve třídách na prvním a druhém stupni i ve školní družině až do půl šesté odpoledne.

Proč jste se projektu Pošli přání Ježíškovi zapojili?
Dvakrát do roka pořádáme den otevřených dveří. Na podzim hledáme různé možnosti, jak naši školu představit veřejnosti, v březnu mají rodiče možnost zúčastnit se výuky. Kromě toho k nám zveme i budoucí předškoláky s jejich učitelkami z mateřské školky.

Vloni jsme pořádali bleší trhy, letos jsme hledali zase něco nového. Zaujala mě nabídka projektu Český Ježíšek a pokus o rekord ve vypouštění balonků.

A jaké byly přípravy?
Paní učitelky prvního stupně se přípravě plně věnovaly, a tak se mají návštěvníci opravdu na co těšit. Vychovatelky se postaraly o výzdobu, na druhém stupni pekli perníčky a vánoční cukroví, počítáme i s pomocí správních zaměstnanců a kuchařek a zítra bude nutné nafouknout a zavázat tisíc balonků.