Když v roce 1987 Ladislav Beran vydal svou první knížku s názvem Aukce, vůbec nemyslel na to, že by se stal známým a velmi čteným spisovatelem. Jenže uplynulo pár let a knížky píseckého kriminalisty se pravidelně objevovaly na pultech knihkupectví a dlouho se na nich neohřály.

V současné době se ke čtenářům dostává již dvacátá Beranova kniha. Stalo se už tradicí, že písecké Nakladatelství J& M přináší novinku na předvánoční trh. Tentokrát je to další pokračování krimipovídek s názvem Velký pitaval z malého města se vrací. . .
Ladislava Berana jsme se zeptali:

Na co se čtenáři mohou těšit v nové knize? Setkají se zde s oblíbenými kriminalisty z předchozích příběhů – poručíky Machem a Studničkou a kapitánem Karasem?

Pokud si čtenáři oblíbili písecké kriminalisty z předchozích Pitavalů, tak ty tam najdou všechny, samozřejmě, že někteří „mlaďoši” tam přibyli. I když mlaďoši spíš věkem, zkušenostmi už jsou to zkušení kriminalisté, před kterými by si měli chlapci z galerky dát majzla.

Vycházíte opět ze skutečných kriminálních případů?

Každý příběh stejně jako v přecházejících Pitavalech vychází ze skutečného případu. Nakonec i v Písku se vykrádají byty, chaty, přepadává se a znásilňuje, vraždí, podvádí se a existuje tu hazard se vším negativním, co ho provází. Přináší to doba a obávám se, že bude hůř…

Stalo se vám už někdy, že někdo z kriminálníků se ve vašich knihách poznal a přišel vám třeba vynadat?

Tak samozřejmě, že se to stalo, ale nemám s tím problém. Snažím se takové lidi ve svých příbězích nezesměšňovat a nijak je neurážet.Většinou jsou to stáří známí z galerky, kteří při potkání na ulici i po těch mnoha letech pozdraví.

Dvacet knih je za vámi, kdy načnete třetí desítku? Co nyní připravujete?

Už jsem ji načal. Mám už napsanou zhruba polovinu nové knížky, pokračování dalších Četníků, nakonec jedna z povídek je anoncována v knize Velký pitaval z malého města se vrací.. ., která bude křtěna právě zítra. Novinka se bude jmenovat 92. policejní revír se hlásí…” Mám totiž spoustu nových materiálů a hlavně četnických fotek. Ozval se mi dokonce vnuk št. kapitána Votruby, což byla pro mě nová a zajímavá inspirace. Myslím, že ta knížka bude i pro čtenáře zase zajímavá.

Posílá vám někdo případně náměty na to, že o tom, či onom případu by bylo dobré napsat?

K řadě případů jsem se dostal vlastní badatelskou činností v různých muzeích a archivech, a pokud jde o ty nové ze současnosti, tak ty přináší nejen život, ale i Písecký deník, kde se dá každý den opravdu vybrat.

Kriminalisté, které vidíme v televizních seriálech, jsou vybaveni supermoderní technikou. Co vaši kriminalisté, půjdou také s dobou a technikou?

Obávám se, že to není jejich parketa. Ať je to jak chce, pořád zůstává kriminalistům v ruce blok a tužka a nohy. Technika je dobrá věc, ale zdaleka to není ani dnes o tom, že by právě ona byla ta hlavní. Pravda, řada technických vymožeností práci na kriminálce umí urychlit, ale v poslední době, co to sleduji, spíš techniku policii zase berou. Je to velká škoda, protože co si budeme povídat, darebáci jsou vždycky o nějaký ten krok napřed než kriminálka.Velkým pomocníkem při vyšetřování se stalo už za mého působení na kriminálce DNA.To umí šlapat zločincům i po létech pořádně na paty. A je tomu tak dobře!

Autogramiáda nové knihy Ladislava Berana se bude konatv pátek 2. prosince od 16 hodin v prodejně Elimu v Janáčkově ulici v Písku.