Pouze jeden člověk správně odpověděl na všech deset otázek. Soutěž Co je to?, kterou po dobu výstavy Tajnosti depozitáře aneb Co běžně neuvidíte vyhlásilo Milevské muzeum, tak nebyla pro návštěvníky úplně jednoduchá.

„Výstavu Tajnosti depozitáře, která 20. listopadu skončila, navštívilo asi tři stovky lidí, což na podzim, kdy už se turistická sezona chýlí k závěru, není špatné. Navíc nás potěšilo, že se do návštěvnické soutěže s názvem Co to je ? zapojilo osmdesát soutěžících. Jejich úkolem bylo uhodnout u deseti vystavených předmětů, k čemu v minulosti sloužily,” připomíná ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář.

Jak říká, u některých otázek byla odpověď jednoduchá, ale u některých už tolik ne. „Sirník na rozžínání fosforových zápalek, staré ondulovací kleště na vlasy nebo pivovarskou narážečku špuntů většina lidí poznala. Horší už to bylo se starými kovářskými kleštěmi na vytahování hřebíků z podkov, zde se soutěžící přikláněli v některých případech k tomu, že se jedná o katovské kleště, používané při mučení,” popisuje ředitel Vladimír Šindelář.

Také uhádnout, k čemu sloužila keramická mísa ve tvaru slepice, bylo dost těžké. Nejednalo se o mísu na vajíčka, jak předpokládalo mnoho soutěžících, ale o misku, v níž naši předkové před sto lety podávali ženám v šestinedělí posilující slepičí vývar.

„Největší potíž však byla s malou oranžovou skříňkou s nápisy v azbuce. Nešlo o strojek na označování jízdenek v moskevském metru, jak většina návštěvníků tipovala, nýbrž o takzvanou černou skříňku ze sovětské stíhačky. Soutěžící patrně trochu zmýlila její oranžová barva, zřejmě usuzovali podle názvu, že ´černá skříňka´ musí mít černou barvu. Druhým předmětem, na kterém většina soutěžících ztroskotala, je keramický strojek na překapávání kávy. Skládá se z dvou hrnků, z nichž jeden má děrované dno, a patří k tomu ještě puklička,” vysvětluje ředitel Vladimír Šindelář.

Všechny správné odpovědi zakroužkoval jen jeden návštěvník. „Další dva pak měli pouze jedinou odpověď chybnou, zbytek pak měl chyby v rozsahu tři až osm špatných odpovědí z deseti otázek,” představuje výsledky ředitel. „Výherce obdrží od našeho muzea kopii skleněného renesančního poháru, druzí dva nejlepší pak dostanou knižní cenu,” doplňuje.

V Milevském muzeu plánují, že budou v podobných soutěžích pokračovat.