Nabídnout stavební parcely a tak zvýšit počet obyvatel, to je jeden z cílů Stehlovic. Nyní tu žije jen sto pět lidí a to se odráží i na příjmech do obecní kasy. Rozpočet obce je malý, přesto letos začali pracovat na mnohamilionovém projektu.

„Podařilo se nám získat dotaci z evropských fondů na odbahnění rybníka Na Volých a na jeho rekonstrukci,“ říká čtyřiapadesátiletý starosta Václav Blažek, který je v čele Stehlovic od roku 1993.

Podle něj to bude nejdražší investice v tomto volebním období. „Celkově to bude stát kolem pěti milionů korun,“ vysvětluje starosta obce, jejíž rozpočet je zhruba milion korun. „Zatím toho moc hotového není, protože jsme stavbu předávali v září. Odbahnění začne, až bude zamrznuto. Čeká nás také obnova hráze. Desky z betonu budeme muset odstranit a nahradit kamenem,“ popisuje práce Václav Blažek.

Jak říká, finanční situace nedovoluje obci se příliš „rozjet“. „Sedmdesát procent jsme dostali dotaci, třicet procent musíme dát ze svého, dělá to přes milion,“ doplňuje k odbahnění rybníka.

Další z cílů Stehlovických je pokračovat ve vylepšování veřejného prostranství. Získané peníze z Programu obnovy venkova na letošní rok investovali do úprav plochy za obcí, kde chtějí vybudovat víceúčelové hřiště pro děti i dospělé. „Ještě jsme ho stavět nezačali, protože nejdříve musíme mít změněný územní plán. Letos jsme požádali o zhotovení nového územního plánu, který by měl být na začátku příštího roku hotový, a potom můžeme začít,“ vysvětluje starosta, který by byl rád, kdyby místo sloužilo k setkávání obyvatel – a pokud by tam přivedli elektřinu – tak i ke konání zábav.

V novém územím plánu budou zaneseny i lokality určené pro výstavbu rodinných domů. „Stavební parcely jsme měli na nevyhovujících místech, o které lidi zájem neměli. Vybrali jsme nové lokality na lepších místech, kde se může stavět,“ říká Václav Blažek. „Jsme rádi, že nám architektka vytipovala nová místa, i když jsme měli skoro stejný názor,“ dodává.

Nové parcely vzniknou u cesty k Veselíčku, kde jich bude šest, a další dvě také na této cestě, ale ještě ve vsi. Starosta doufá, že o ně bude zájem. „Kdysi býval, jenomže parcely nevyhovovaly. Prodali jsme jen jednu. Nové lokality budou určitě lepší,“ říká Václav Blažek, který pracuje v Zemědělském obchodním družstvu Branice.

A co obec může mladým rodinám nabídnout? „Akorát klid,“ přemítá. „Důležitá je práce, jak víte, v tomto mikroregionu je to s ní špatné, a dojíždět do Písku je daleko,“ přiznává starosta, který by byl rád, kdyby mladé rodiny obsazovaly staré domy a přestavovaly je. „To by se mi líbilo více než zábor půdy. Chalup je tu několik neobydlených,“ připomíná starosta.

V příštím roce by ve Stehlovicích chtěli pokračovat v úpravách místa, kde bude hřiště. „Terénní úpravy budou náročné, je tam skála, kterou budeme muset odstřelovat,“ vysvětluje. „Přímo v obci máme několik nedodělků, protože z Programu obnovy venkova jsme letos dostali místo dvou set tisíc korun sto šedesát,“ doplňuje stehlovický starosta Václav Blažek, který za hlavní problém obce považuje nedostatek peněz.