V Palackého sadech v sobotu už před osmou hodinou ranní nedočkavě postávaly skupinky  dospělých i dětí s batůžky na zádech.

„Musíme rychle postavit stánky. Turisté nás překvapili, dokonce už je tady  skupinka na historických kolech," konstatoval senátor  Miroslav Krejča, který se u jednoho ze stolků  ujal registrace  účastníků pochodu Švejkova padesátka.

O obnovu  jednoho z nejstarších dálkových pochodů u nás se pokusil  Marek Anděl z Elektrárny královského města Písku za pomoci  Společnosti pro dobré soužití a dalších dobrovolníků.

Zdá se, že obnovený pochod naváže na úspěšnou tradici. „Druhého obnoveného ročníku se zúčastnilo sedm stovek lidí,  zaregistrovalo se jich 502. Tím, že se vybíralo startovné, byť symbolických dvacet korun, tak se stávalo, že vícečlenná rodina si vzala jednu mapu s propozicemi a jednu registraci. Tím vznikl rozdíl mezi  celkovým počtem účastníků a  zaregistrovanými," vysvětlil Marek Anděl.

Největší zájem byl o trasy jedenáct a šestnáct kilometrů, na které se vydalo 223 pěších, na nejdelší padesátikilometrovou trať si trouflo sedmnáct účastníků.

Zájem byl i o 26, 37 a 55 kilometrů dlouhé trasy,  na které si vyšláplo  217 cyklistů. V Palackého sadech mohli  cyklisté a pěší, ještě než se vydali na zvolené trasy, vidět  písecké a českobudějovické velocipedisty v dobovém oblečení a na dobových kolech. Pozornost budil zejména  velociped z roku 1885, se kterým přijel Erik Pirošuk.  Z českobudějovického klubu  na kolech vyrobených kolem roku 1925 se dostavili Pavel Schembera a jeho syn, dvanáctiletý Ondřej.

Účastníci si pochvalovali zvolené trasy, které vedly krásnou přírodou i kolem zajímavých památek.