Ve fondu rozvoje bydlení na území města  je 2,5 milionu korun, ale Milevsko peníze nemohlo využít jinak. To se teď mění díky nové vyhlášce, kterou schválili zastupitelé. Ti tak svým rozhodnutím peníze uvolnili pro  běžné použití města.

„Ve fondu nyní máme 2,5 milionu korun. Letos se nám vrátí milion korun na úrocích a splátkách. Pokud dodržíme rozpočet, tak lidem letos půjčíme půl milionu, takže ve fondu budou tři miliony korun, které tam budou ležet," vysvětlil při projednávání bodu místostarosta Martin Třeštík.

Na druhou stranu město může lidem z fondu půjčit další peníze na vylepšení bydlení.  Většinou město ročně rozdělí svým obyvatelům podle slov místostarosty okolo tři čtvrtě až milionu korun. Loni to bylo dokonce 1,2 milionu.

Podle zastupitele Miroslava Doubka, který jako jediný hlasoval proti přijetí vyhlášky, měl materiál projít hlubší diskuzí a měly se k němu vyjádřit i investiční komise nebo finanční výbor. „Připadá mi, že pokud peníze jednou rozpustíme, už je mít nebudeme," konstatoval Miroslav Doubek. „Měli bychom se v první řadě snažit nabídnout lidem veškeré prostředky. Pokud by se to nepodařilo, pak teprve uvažovat o tom, co udělat se zbytečně ležícími penězi," doplnil Doubek.

Zastupitel Ivan Radosta se obával, aby se město nedostalo do situace, kdyby na fond nemělo peníze odkud dodat. „Chybí mi tam garance. Jako logický krok vidím, kdyby na účtu neustále bylo minimálně milion nebo milion a půl," řekl Ivan Radosta, který považoval i za chybu, kdyby si město na peníze nemohlo sáhnout.

Podle místostarosty Martina Třeštíka přijetí vyhlášky neznamená, že z fondu okamžitě vezmou peníze. „My si uvolňujeme ruce, abychom je rozhodnutím zastupitelstva – a to připomínám – vzít mohli v případě, že bychom je potřebovali. Stejně tak je můžeme do fondu kdykoliv rozhodnutím zastupitelstva přidat," upozornil Martin Třeštík.

Dodal, že smyslem je upravit vyhlášku tak, aby si město se svými penězi dělalo to, co zrovna potřebuje „O nic jiného nejde," komentoval.

Přijetí vyhlášky podpořilo dvanáct ze čtrnácti přítomných zastupitelů.