Jana Čunátová, vedoucí odboru vnitřních věcí, podotkla, že největší diskuzi očekává právě o vyhlášce o psech. Jedna z navržených lokalit je v blízkosti školky.

V minulém volebním období o vymezení lokalit pro volné pobíhání psů usiloval pejskař Jiří Koliha. „Ještě jednou bych vás poprosil, kdybyste se zabývali prostorem, kde by bylo možné pejsky vypustit, aniž by nás strážníci persekuovali," řekl tehdy zastupitelům.

Hana Melicharová, která má psa rasy knírač malý, nedokáže odhadnout, zda by o lokality pro volné pobíhání psů byl zájem. „My chodíme za město k lesu a na louky. Máme rádi delší procházky, třeba až k Líšnici. Jsme na ně zvyklí. Ale ten, kdo v blízkosti bydlí a jde raději na kratší procházky nebo ho bolí nohy,by to mohl využívat," domnívá se Hana Melicharová.

Vymezení lokalit pro volné pobíhání psů považuje za správné i zastupitel Zdeněk Herout. „Jako dlouholetý chovatel psů vím, že při dodržování zákona o volném pohybu psů ho nikde vlastně nepustíte. Ve městě ne a ve volné přírodě dvě stě metrů od chalupy také ne. Psa navolno teoreticky nemůžete nikde potkat," odůvodnil Zdeněk Herout, který vymezení lokality v minulosti navrhoval, ale bez úspěchu. Pozitivní zkušenost s místem vyhrazeným pro volné pobíhání psů má z Mladé Boleslavi. Pejskaři tu mají k dispozici i koše a sáčky na exkrementy.

I radnímu Petru Bardovi, který nemá psa, to přijde jako dobrá věc. „Myšlenka to není špatná. Jestliže to funguje v jiných městech a je s tím spokojenost, nebránil bych se tomu ani v Milevsku," řekl Petr Barda.

V Milevsku bylo k 30. dubnu letošního roku podle městského úřadu evidovaných 961 psů.

CO BUDE S NOČNÍM 
KLIDEM?


Další změna by mohla nastat v případě nočního klidu. Je možnost v určitých lokalitách nebo době noční klid zkrátit nebo úplně zrušit. Druhý případ, který chtějí v Milevsku zavést, se týká Silvestra, první pak letních akcí v amfiteátru domu kultury. Stává se, že lidé, když je noční klid od 22 hodin, čekají do 22.01 hodin a volají strážníky, že v amfiteátru je hluk. Návrh tak řeší posunutí začátku nočního klidu o půl hodiny, aby se vše stihlo ukončit.

Jako výhodu to vidí i ředitel domu kultury Vít Kratochvíl. „Chápeme, že amfiteátr je v lokalitě ne úplně vhodné k těmto aktivitám, nicméně jiné prostory k provozování podobných akcí nemáme. Proto se snažíme do 22 hodin hlasitou produkci ukončit," řekl Vít Kratochvíl. I on potvrdil, že se někdy stane, že se desátá hodina o pár minut přetáhne. Případná změna vyhlášky jim tak pomůže. „Určitě bychom nechtěli akci protahovat, aby do půl jedenácté byl v amfiteátru hukot," ubezpečil ředitel domu kultury.

KUŘÁCI, NA HŘIŠTÍCH SI UŽ NEZAPÁLÍTE 

Kouření na dětských hřištích v Milevsku není nyní postižitelné, brzy by se to mohlo změnit. Jedna z připravovaných úprav městských vyhlášek totiž kouření na dětských hřištích zakazuje. Aby vyhláška začala platit, musí ji schválit zastupitelé. Řešit to budou na konci června.

Pro zákaz kouření na dětských hřištích je i obyvatelka města Ivana Vlnová, která bydlí v ulici J. A. Komenského. Tam chodí i na dětské hřiště. „Nápad je to dobrý. Nikdy jsem sice neviděla, že by tu někdo kouřil, ale nedopalky jsou tu poházené. Syn Jiřík, kterému je rok a čtvrt, je chce jíst," popisuje mladá maminka.

Tento zákaz kouření vítá i opoziční zastupitel z ODS Zdeněk Herout, který před šesti lety přestal kouřit. „Je pravdou, že by rodiče, kteří jsou s dětmi na dětských hřištích, kouřit neměli," je přesvědčen Zdeněk Herout, který v přijetí této vyhlášky nevidí žádný problém.

Podle Jany Čunátové, vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu Milevsko, která vyhlášky připravuje, je návrh ten, že se na městských oplocených dětských hřištích nesmí kouřit a také chodit se psy.
Jana Čunátová podotkla, že jsou některé vyhlášky už přežité. V jedné je například zakotveno, že se nesmí ničit zeleň. „Což je už podle zákona přestupek," připomněla.

Další změny vyhlášek by se v Milevsku měly týkat vymezení lokalit pro volné pobíhání psů či úpravy nočního klidu.