Má vlastního patrona, který se jmenuje Husmíl, i pravidelné výstavy. Branická knihovna skýtá i další výjimečnost –  dočkala se ocenění v soutěži Vesnice roku 2012. Do Branic putuje Diplom za vzorné vedení obecní knihovny. Branickým knihovníkem je osm let dvaačtyřicetiletý strojvedoucí Pavel Zeman.

„Myslím si, že komise ocenila to, že každé dva měsíce máme novou výstavu," zamýšlí se knihovník Pavel Zeman, co porotu na knihovně zaujalo. „Lidé se sem přijdou podívat i na výstavu a přitom si něco půjčí. Já je většinou bez knížky odejít nenechám. Mám zkušené spisovatele, na které čtenáře nalákám, třeba Vlastimil Vondruška," doplňuje s úsměvem knihovník.

Aktuální výstava připomíná Dagmar Šimkovou. „Červnová a červencová výstava se vždy váže ke Dni památky obětí komunistického režimu, který je 27. června. Letos jsem z osobností vybral Dagmar Šimkovou, rodačku z Písku, která strávila ve vězení čtrnáct let," vysvětluje Pavel Zeman. Na stole jsou k vidění kopie jejích fotografií a čtenáři si mohou vypůjčit její známou autobiografii Byly jsme tam taky.

Jaká výstava bude následovat v srpnu a v září, knihovník ještě nerozhodl. „Váhám, ale asi zvolím téma týkající se osmistého výročí od vydání Zlaté buly sicilské," plánuje Pavel Zeman, který by chtěl do budoucna na výstavách představit české panovníky.

Branická knihovna má zapsaných dvě stě dvacet čtenářů. Mezi ně patří i lidé z Veselíčka, Stehlovic a Okrouhlé, kde knihovnu nemají. „Neexistuje, aby ve středu bylo zavřeno," zdůrazňuje Pavel Zeman. Čtenáři tak mají jistotu, že tento den na dvě hodiny je vždy knihovna otevřená.

„Nevybírám žádné zápisné ani upomínky. Až lidé knížku přečtou, vrátí ji," jmenuje čtenářské výhody knihovník, kterého v knihovně – když je v práci – zastupuje rodina.

Pavel Zeman je rád, že čtenáři chodí pravidelně. Zná je, a proto jim může doporučit knížky a pomoci s jejich výběrem. „Většinou knihovnu vedou bývalé učitelky. Profesní zátěž je znát. Mají tendenci – neříkám, že je to u všech – poučovat," říká Pavel Zeman, který se považuje za jednoho ze čtenářů a i to je možným důvodem, proč je knihovna oblíbená.

„To možná zaujalo i komisi," přemítá knihovník, pro kterého letošní ocenění v soutěži Vesnice roku není prvním. Zabodoval loni i předloni. V roce 2011 získal čestné uznání za vedení knihovny a před dvěma roky také čestné uznání, ale za místní muzeum Prohledárium Vejrovského zemanství.

Pavel Zeman zdůrazňuje, že ocenění je také zásluha obce. Ta knihovně každoročně dává osmnáct tisíc korun na nákup knížek. Díky tomu může pořídit i nové knihy, které čtenáři chtějí. „Podpora od obce je velká," dodává branický knihovník Pavel Zeman, pro kterého je četba velká záliba, i když, jak přiznává, jako dítě příliš nečetl.