Akci pořádá spolek Aktivní Písek ve spolupráci s městem Písek a dalšími organizacemi. „Letošním tématem akce bude voda, kterou budeme poznávat z nejrůznějších úhlů. Zájemci ji mohou zkoumat v mobilní laboratoři pod mikroskopy, dozví se o skrytém životě pod hladinou nebo o invazivních druzích raků a ryb,“ řekl za organizátory Václav Klement.

Vybrat z nabídky to nejzajímavější je podle něj poměrně složité, protože se podařilo poskládat velmi pestrý program. „Kromě mobilní laboratoře bude určitě zajímavá i prezentace Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, přednáška Kláry Salzmann na téma Voda a krajina nebo výstava fotografií Národního parku Šumava. Na děti pak budou zaměřeny nejrůznější tvořivé dílny a interaktivní programy,“ poznamenal Václav Klement. Prezentovat se budou také společnosti města Písek jako kancelář Smart, Teplárna Písek, Odpady Písek, Sladovna, ale také místní školy či spolky.

Šimon Kasa z Písku rád rybaří. Je to jeho největší koníček.
Šimonův nový začátek: S nadějí, že bez nohy mu bude líp, si ji nechal amputovat

„Minulý rok se premiérové oslavy Dne Země vydařily. Doufám, že tento ročník bude podobně úspěšný, protože jeho program je velmi bohatý a nabízí řadu zajímavých akcí. Sama se těším například na Terezu Hnátkovou z České zemědělské univerzity, která ukáže příklady realizací uplatnění modrozelené infrastruktury ve městech, nebo na Jiřího Tencara, který představí zajímavou a oceňovanou revitalizaci školy,“ řekla místostarostka Petra Trambová.

Stejně jako loni bude součástí akce i „košohrab“, při kterém pracovníci Městských služeb Písek vysypou několik popelnic na směsný odpad a ukážou, co všechno do nich nepatří, protože by se dalo vhodit do nádob na separovaný odpad a recyklovat. Zajímavé prezentace pak přinese Pecha Kucha Night, na kterou budou lidé moci přijít do Divadelky.

Den Země v Písku.Den Země v Písku.Zdroj: Archiv města

Program bude v pátek probíhat na Alšově náměstí, v městské knihovně, na gymnáziu a v Divadelce. „V sobotu pak zůstane program v knihovně i na Alšově náměstí a přibydou Palackého sady, kde vznikne Park pod hladinou, Havlíčkovo náměstí, kde bude rukodělný

jarmark místních výrobců a řemeslníků a tvořivé dílničky, a také prostor kolem lávky Dagmar Šimkové, kde zájemce čeká ochutnávka jarního plavání s otužilkyní a dálkovou plavkyní Hanou Valockou,“ doplnil Václav Klement. Program akce bude zveřejněn na webu města www.mesto-pisek.cz a je také na Facebookovém profilu Aktivní Písek.

Autor: Petra Měšťanová