Reagují především pedagogové a ředitelé škol. Někteří mají jasno i v jiné věci – vulgarity ve vysokých kruzích jsou stále častější. „Mrzí mě, že se s podobnými výrazy skrze média setkáváme nejen na celé politické scéně, ale také třeba v kultuře či hudbě," poukazuje například ředitel písecké střední průmyslové školy Jiří Uhlík.

K tomu, zda v takovém případě sundat obraz prezidenta, byla ale většina námi dotázaných ředitelů škol ve svých vyjádřeních velmi opatrná. Jiří Holický, ředitel Střední lesnická školy Bedřicha Schwarzenberga Písek, k tomu například říká: „Otázku sundávání obrazů bych nechal někomu jinému. My respektujeme, že Miloš Zeman je platně zvoleným prezidentem."

Podle některých názorů se snažil prezident Miloš Zeman odvést pozornost lidí od kontroverzní cesty z Číny soukromým letadlem Petra Kellnera. „Dobře věděl, co dělá, když hovořil v neděli takto vulgárně. Jen se mu to poněkud vymklo z rukou," říká chartista a zakladatel OF ve Strakonicích Miloslav Trégl. Ten se ještě před listopadem 1989 setkal s pozdějším prezidentem Václavem Havlem a při jedné návštěvě 
i s Milošem Zemanem. „Podle mého názoru by Václav Havel takto nikdy nemluvil. Na rozdíl od něj ovšem Miloš Zeman – lidově řečeno – velmi narostl a dává to citelně znát i svému okolí. Jsem dalek toho, abych umravňoval prezidenta, ale k tomuto bych řekl jasně: Takto, pane prezidente, asi ne," dodal Miloslav Trégl.

Miloš Zeman už svými bonmoty, především na adresu novinářů, proslul v minulosti. S oblibou se trefuje především do moderátora Václava Moravce.

Z nedělních výroků prezidenta. . .
„Víte, co je to pussy v angličtině? K***a. Takže s prominutím v textech této skupiny je k***a sem, k***a tam, opravdu dokonalý příklad politického vězně jako vyšitej."
„Vláda, podle mého názoru, dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, že podlehla panu Kalouskovi a z******a služební zákon z původní podoby, řekněme italského modelu, kde státní tajemník přetrvává, i když vláda se mění každý rok."
„Není člověk, který by byl více atakován českými médii, než jsem já, a mohu si za to sám, protože v jednom parlamentním projevu jsem označil novináře za pitomce, dokonce, a uznávám, že to byla hyperbola, jsem řekl, že po vyhynutí blbouna nejapného je nejpitomějším tvorem na zeměkouli český novinář."

ANKETA: Sundali jste portrét prezidenta ze zdí školy?

Pavel Sekyrka, ředitel Obchodní akademie Písek
Tomuto dilematu jsme vystaveni nebyli, jelikož jsme fotografie prezidenta ve třídách ani jinde ve škole nevyvěšovali. Máme tady pouze státní znak.

Pavel Koc, ředitel ZŠ J. K. Tyla Písek
Toto jsme vůbec nerozhodovali, jelikož jsme fotografie nevyvěšovali. Není to nic osobního, takto jsme rozhodli, už když skončil Václav Havel. Máme ve škole obrazy J. A. Komenského.

Petr Barda, ředitel Gymnázia Milevsko
U nás ve škole fotografie prezidenta nevisí, takže ani nemusíme řešit, zda je sundavat, nebo ne. Samozřejmě s jeho mluvou nesouhlasíme. Je špatné, když se takto chová hlava státu.

Jiří Uhlík, ředitel Střední průmyslové školy Písek
Portréty Miloše Zemana zůstanou, o jejich sundávání neuvažujeme. Pro mě je pan prezident demokraticky zvolenou hlavou státu, což platí, i když mě ty výrazy mrzí.

Eva Vanžurová, ředitelka ZŠ E. Beneše Písek
V žádné ze tříd na prvním ani na druhém stupni není obraz prezidenta Miloše Zemana. Je pouze v ředitelně a tam také zůstane. Sundavat ho nehodláme.