Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pamětní deska připomíná plukovníka Doubka i jeho popravené rodiče a bratry

Bernartice – Jan, Marie, Karel, Alois a Jan ml. Jména, která spojuje příjmení Doubek. Právě pro rodinu Doubkovu bylo páteční odpoledne v Bernarticích výjimečné. Jména všech těchto pěti osobností zdobí novou pamětní desku na domě čp. 68 v Týnské ulici v Bernarticích.

26.6.2016
SDÍLEJ:

Odhalení pamětní desky rodině Jana Doubka. Foto: Deník/Klára Černá

Byla odhalena u příležitosti stého výročí narození plukovníka Jana Doubka, příslušníka československých jednotek ve Francii a Anglii.

Jeho dcera, akademická malířka Dagmar Doubková, která žije v Praze, neskrývala dojetí. „Chtěla bych poděkovat panu starostovi, zastupitelstvu i radním a vám všem, kteří jste přišli, a v neposlední řadě panu Jiřímu Petrovi za to, že umožnil umístit pamětní desku na svém domě," řekla Dagmar Doubková u domu, ze kterého pocházel její otec. „Jsem ráda, že jste si připomněli tatínkovo výročí a děkuji vám," doplnila.

Jan Doubek, který zemřel v červnu roku 1979, odešel spolu s Rudolfem Krzákem a Rudolfem Hrubcem z Bernartic po obsazení Československa do zahraničí, kde bojovali za svobodu vlasti.   

To připomněl i starosta městyse Bernartice Pavel Souhrada a nezapomněl zmínit ani tragický 1. červenec 1942, kdy byli v Lubech u Klatov popraveni čtyři členové rodiny plukovníka Jana Doubka – otec, matka a jeho dva bratři.

„Plukovník Jan Doubek celou dobu, než se vrátil do vlasti, nevěděl o tom, že tatínek, maminka a jeho dva bratři přišli o život. Tímto aktem u příležitosti stého výročí narození inženýra Jana Doubka trochu splácíme dluh této rodině," řekl Pavel Souhrada.

Dagmar Doubková po odhalení desky řekla, že pro ni 24. červen 2016 znamená velkou radost. „A to proto, že si Bernartice vzpomněly na svého rodáka. Zdálo se, že byl táta oproti pánům Krzákovi a Hrubcovi v pozadí. Jsem ráda, že se situace změnila a že tady má svoji pamětní desku. Není to jenom jeho pamětní deska, ale je tam vzpomínka i na jeho popravené rodiče a sourozence," uvedla Dagmar Doubková, podle které byla jejich poprava pro tatínka doživotním traumatem.
  

Dagmar Doubková na svého otce často vzpomíná. „Ráda se vracím k tomu, že mě můj táta podporoval ve všem, co jsem dělala, a nikdy se nesnažil jít proti mým cílům a životnímu zaměření," zdůraznila Dagmar Doubková, která se narodila v Praze. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně a poté navštěvovala DAMU a vysokou školu uměleckoprůmyslovou. „Táta měl radost ze všech mých úspěchů," uzavřela Dagmar Doubková, která se do Bernartic dostane jen čas od času, a to když se konají vzpomínkové akce.

Autor: Klára Černá

26.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
9

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Ilustrační foto

Svazek obcí regionu Písecko připravuje školení

Milevské pivní slavnosti začínají už v pátek

Milevsko - Dům kultury Milevsko pořádá v pátek 20. a v sobotu 21.října již devátý ročník Milevských pivních slavností.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Výlet na Šumavu si účastníci užili

Mišovice - V sobotu 14. října pořádala kulturní komise zájezd na Šumavu.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení