Bronzové sousoší připomínající Rudou armádu  Písečtí nechtěli, památníku setkání spojenecké a sovětské armády ale neodolali. Problém však byl, kam ho umístit. Deska na fasádě hřebčince ani památník před hřebčincem, kde se armády setkaly, neprošel přes památkáře.

Písečtí zastupitelé už místo vybrali – za hřebčincem ve směru na Semice u odbočky na Brabencovnu. I to má však své ale. „Už jsem se radoval, že jsme našli místo, ale zřejmě zase ne. Byl by tam nádherný památník," podotkl komunistický zastupitel Jiří Lejčar.

Pozemek, na kterém zastupitelé chtějí památník, patří čtyřem soukromým vlastníkům. „Tři z nich nám přislíbili prodej, jeden zamítl," podotkl Václav Filip z odboru rozvoje, investic a majetku.

Památník chce zbudovat občanské sdružení Buddies, jehož předsedou je Roman Drašnar. „Dnes je to místo nepěkným koutem, plným odpadků a neudržované zeleně, které hyzdí město. Vítáme i to, že město chce kolem památníků vést cyklostezku, to by památku osvobození ještě více zviditelnilo," podotkl Roman Drašnar. Buddies původně plánovali odhalení památníku v květnu příštího roku. 
„K tomu datu jsem velmi skeptický," poznamenal starosta Ondřej Veselý.

Druhou vzpomínku na konec války v podobě sousoší, které chtělo městu darovat ruské velvyslanectví, odmítli zastupitelé, obyvatelé města i odborníci. „Je nevhodný především z estetického hlediska," sdělil předseda letopisecké komise Jiří Prášek.

„Sousoší se mi nelíbí, hlavně úplně nechápu, co má říkat," podotkla dvaadvacetiletá Hana Stehlíková z Písku.