V Palackého sadech se totiž uskuteční už třetí ročník mezinárodního jazzového festivalu pod širým nebem JAZZ IN PÍSEK. Akci pořádá Centrum kultury města Písek (CKMP).

„Letos se od 17 hodin představí Soul Sisters, Nejtek-Klápště-Wróblewski, Mike Parker´s Trio Theory a Luboš Soukup Quartet. Znalci jazzu už tuší, že je čeká odpoledne a večer plný skvělých hudebních zážitků,“ říká k letošnímu ročníku jazzového festivalu ředitel CKMP Josef Kašpar.

Soul Sisters je projekt zpěvačky Lucie Víškové, díky kterému uslyšíte nejslavnější hity Stevieho Wondera, Arethy Franklin a dalších interpretů v originálním podání s prvky jazzu, latin music a soulu. Zpěvačku doprovázejí Jakub Urban na klavír a keyboards, Jakub Antl na baskytaru a Ondřej Sluka na bicí.

Trojice Nejtek – Klápště - Wróblewski je seskupením tří výrazných osobností české hudební scény, které působí v různých tělesech napříč žánry. Kapela kombinuje vlivy jazzové tradice, současné vážné hudby i hudby lidové. Významný skladatel soudobé hudby Michal Nejtek a leader několika českých, norských i mezinárodních těles Michal Wróblewski již řadu let plánovali vznik společného hudebního projektu. Po návratu Michala Wróblewského z Osla se tento plán konečně mohl uskutečnit. Oba hudebníci si ke svému záměru přizvali výborného basistu Miloše Klápště, který je jedním z nejvyhledávanějších basistů v Čechách.

Mike Parker's Trio Theory tvoří skladatel a hráč na kontrabas z New Yorku Mike Parker dohromady s dvojnásobným držitelem nominace na cenu Grammy, bubeníkem Frankem Parkerem a polským hráčem na tenorsaxofon z Krakova Slawkem Pezdou. Jako jazzové trio přidávají do své hudby  syrovou energii rocku, citlivost hudby klasické, strukturální plochy avantgardy a rytmickou a harmonickou pestrost moderního jazzu.

Luboš Soukup Quartet feat. David Dorůžka propojuje netradičním způsobem skandinávský a středoevropský přístup k jazzu. Kvartet interpretuje převážně kompozice Luboše Soukupa, ale nebojí se ani volné improvizace. O stabilní rytmický základ projektu se stará dánský basista Morten Christian Haxholm Jensen a vyzrálý dánský bubeník Morten Hæsum. Oba dva patří ke špičkovým muzikantům, kteří sklízejí úspěchy i za hranicemi Skandinávie. Kvartet doplňuje německý pianista Christian Pabst, výjimečně lyrický hudebník. Hostem Luboše Soukupa bude David Dorůžka, český jazzový kytarista, který má za sebou studium hudby v USA, evropské turné, účast na řadě světových festivalů a spolupráci se světovými jazzmany.

Součástí festivalu bude výstava nejlepších fotografií ze světové fotosoutěže JAZZ WORLD PHOTO. Panely s fotografiemi budou k vidění v Hudebním pavilonu. Tak nezapomeňte, že 2. srpna vedou cesty všech milovníků jazzu do píseckých Palackého sadů. Festival je součásti Píseckého kulturního léta a vstup na něj je zdarma.

Program festivalu Jazz in Písek:

17:00 - Soul Sisters https://www.soulsisters.cz/

18:30 - Nejtek - Klápště – Wróblewski http://www.atriumzizkov.cz/program/nejtek-klapste-wroblewski/

20:00 - Mike Parker´s Trio Theory http://mptheory.com/

21:30 - Luboš Soukup Quartet feat a David Dorůžka https://lubossoukup.com/cs/kapely/ a http://www.daviddoruzka.com/cz/

Kateřina Koželuhová