Přestože stezka ještě není oficiálně v provozu, někteří cyklisté už po ní jezdí a kličkují mezi pracujícími dělníky. „V současné době už cyklisté projíždějí. Firma, která tam pracuje, se ale chová velkoryse a nevyhání je. Rozhodně je to bezpečnější, než riskovat život mezi auty na hlavní silnici,“ poznamenal starosta Třeboně Jan Váňa a dodal, že předání stezky za účasti partnerů se uskutečni ve středu 27. července dopoledne.

V současné době začíná stezka v Třeboni Na Kopečku a lidé se po ní dostanou bezpečně až do Nové Hlíny, kde pokračují přes starý pohádkový most. Dál už ale cyklisté musí jet po rušném hlavním tahu na Jindřichův Hradec. Problém vyřešila nově postavená část stezky, která vede za svodidly vedle stávající silnice.

Policisté si postavili stanoviště u rizikového přechodu u pivovaru Regent.
Policisté v Třeboni poučovali cyklisty o správném chování, schytali i nadávky

Hlavním důvodem jejího vybudování byla právě bezpečnost cyklistů i chodců. „Obdrželi jsme v minulosti podněty, aby se tato stavba zrealizovala. Nejčetnější byly požadavky obyvatel Staré Hlíny na bezpečné propojení Staré Hlíny s Třeboní mimo vozovku silnice I. třídy, kdy v současné době je toto možné pouze z Nové Hlíny. Dalším důvodem je vysoké zatížení trasy z Nové do Staré Hlíny turisty a rekreanty,“ upřesnila tajemnice městského úřadu v Třeboni Petra Jánská.

Nová bezpečná cesta vyjde na téměř 8 milionů korun. Propojení Staré Hlíny s Třeboní město řeší řadu let a postupně se budovaly jednotlivé úseky. Nutnost alternativní bezpečné trasy ukázala před deseti lety i tragická nehoda, při které řidič dodávky v noci na hlavní silnici u Staré Hlíny srazil a usmrtil cyklistu.

Bouřka vykácela v aleji celkem 15 stromů, většinou vzrostlých lip.
Velenice jsou po prudké bouřce uklizené, radnice řeší, co s poničenou alejí