17. února po delší těžké nemoci zemřel bývalý starosta Písku, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zastupitel města Tom Zajíček, který se významně zapsal do historie Písku. Celý jeho život s výjimkou vysokoškolských studií patřil městu na Otavě, kam si přivedl manželku Alexandru a kde společně vychovali tři děti.

Ve funkci starosty a později i jako člen zastupitelstva se staral nejen o to, aby město bylo příjemné pro život obyvatel, ale také o obnovení tradic. Také jeho zásluhou se podařilo obnovit městskou slavnost a do Písku se v roce 1995 vrátil festival humoru jako mezinárodní bienále. „Byl to nejen dobrý politik, ale především slušný, čestný a nekonfliktní člověk," shodují se ti, kdož Toma Zajíčka znali.

V neděli 10. srpna 2014 ve věku 83 let navždy odešla spisovatelka, autorka detektivek, filmových a televizních scénářů Milena Brůhová. Čtenáři ji přezdívali jihočeská Agatha Christie. Do povědomí veřejnosti se Milena Brůhová zapsala zejména detektivními příběhy (Svatební šaty na prodej, Radbuza 101, Potmě a potichu, Už vím, jak ji zabiju, Smrt striptérky, Tak ona spí s vrahem). Tvořila také psychologicky laděné romány. Byla jí udělena Cena Jiřího Marka za knihu Tak ona spí s vrahem! a Číše Petra Voka za celoživotní literární dílo.

František Mikolášek, historik, spisovatel, bývalý inspektor a středoškolský profesor, rodák z Bernartic oslavil loni 19. února 90. narozeniny, 15. listopadu prohrál svůj boj s těžkou nemocí. K jeho osobnosti přispělo vše, čím si v životě prošel, ať již to byla ztráta rodičů v raném věku, čekání na popravu po udělení trestu smrti za útěk k jugoslávským partyzánům z místa nucených prací v době druhé světové války nebo odvolání z velitelské armádní pozice počátkem šedesátých let pro dlouhodobou nelibost vládnoucí garnitury k původu a životu jeho otce – živnostníka.

V roce 1971 byl vyhozen z místa krajského školního inspektora za snahu rehabilitovat nespravedlivě perzekuované učitele. Ve svých padesáti letech začal František Mikolášek při zaměstnání studovat na dnešní Masarykově univerzitě v Brně, kde také po pěti letech svá studia úspěšně dokončil.

Po roce 1989 byl armádou rehabilitován a povýšen do funkce plukovníka v záloze. Ve svých sedmdesáti letech se dostal k oblíbené historii, kterou zpracovává v knihách vydávaných obcí Bernartice, jejichž je čestným občanem. František Mikolášek také napomohl objevit veřejnosti „zapomenutého básníka" Josefa Kostohryze, odsouzeného ve vykonstruovaném politickém procesu k trestu smrti, následně změněného na dlouholetý žalář.

1. prosince loňského roku přišla zpráva, že ve svých 80 letech zemřel Jan Schneider, textař, básník, dramatik, scenárista, novinář, překladatel a divadelní organizátor, někdejší redaktor Rádia Svobodná Evropa, muž spojený s organizací cen Thálie.

Narodil se sice v Písku, ale dětství prožil v Táboře, kde úspěšně absolvoval gymnázium. Věnoval se ochotnickému divadlu, které se jmenovalo Intimní scéna. Následně vystudoval statistiku na VŠE Praha a stal se inženýrem. V roce 1956 se jeho překlad básní recitoval v poznaňském literárním kabaretu Žioltodziob, následně se po překladu do francouzštiny objevily i v časopise pařížské Sorbonny. Doma byly poprvé jeho básně otištěny na stránkách časopisů, konkrétně Květen a Kultura, v roce 1958. A následovala spolupráce s malými divadly − Semafor, Paravan, Na Zábradlí a Rokoko.

Písně s texty Jana Schneidra zpívali například Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Waldemar Matuška nebo Eva Pilarová. V roce 1969 odešel z republiky do Německa a počátkem devadesátých let se vrátil zpět do vlasti.