Jen dva lidé reagovali na výzvu města a poslali nominaci na člověka, který by si zasloužil stříbrnou pamětní medaili s označením CUM GRATIA MAGNA CIVITATIS MILEVSKO neboli S VELKÝM DÍKEM MĚSTA MILEVSKA. Tu město uděluje významným lidem. Poprvé to bylo loni 28. října a i letos na státní svátek ji budou zástupci města předávat.

K dispozici mají v Milevsku ještě třicet devět kusů mincí o průměru padesáti milimetrů. Všechny ale podle starosty Ivana Radosty nerozdělí. „Počítám, že budou tři až čtyři," nastínil.

Budoucí držitele radní ještě nevybrali. Stejně tak ještě nemají stanovená ani pravidla, i o nich se bude rozhodovat na nejbližším jednání radních. Jistota je, že by se mělo jednat o významnou osobnost se zásluhami o město z oblastí, jako je politika, kultura, sport či školství.

Loni se oslavy 28. října spojené s předáváním medailí uskutečnily v domě kultury, letos to bude v kině. „Oslava by měla být decentnější, pietnější, nespojená s tancem a alkoholem," odůvodnil starosta s tím, že v kině je dobrá akustika.

A kdo by podle oslovených místních lidí měl medaili převzít?

Ředitelka SOŠ a SOU Milevsko Dagmar Švárová by vybrala Stanislava Kázeckého. „Jeho jméno mi mezi oceněnými chybí. Je to bývalý generální ředitel ZVVZ a také bývalý zastupitel, který udělal hodně pro dobré jméno města a jeho rozvoj," zdůraznila ředitelka školy.

Martin Komárek, vicemistr světa v dřevorubeckém sportu, by sportovce mezi nominované nezařazoval, spíše by volil osobnosti, které se zapojily do protikomunistického odboje nebo in memoriam letce z první světové války. „Lidé se dnes koncentrují sami na sebe a je potřeba si tyto hrdiny, jejich činy a statečnost připomínat," vysvětlil Martin Komárek.

Podle ředitele Milevského muzea a spisovatele Vladimíra Šindeláře by se v Milevsku našla řada lidí, kteří by si medaili zasloužili, a to ať ze současnosti nebo z minulosti. „Ze současných osobností, které bych vybral, ji už někteří dostali," podotkl ředitel. A co z minulosti? „To bych vybral pilota Jana Jeřábka, který zahynul nad La Manchem, nebo učitele Jaroslava Blechu, který zemřel v koncentračním táboře," představil svůj výběr ředitel.


Josef Kortan, který působí ve sdružení CML organizující například Kolečkový den pro děti, by ocenil akademického malíře Karla Stehlíka. „Ač to byl komunista, byl to slušný člověk," řekl.

Pamětní medaile město Milevsko vydalo v roce 2014. Vycházely z návrhu místního rodáka Františka Doubka a o zpracování se postaral akademický sochař Vladimír Oppl.

Jedenáct držitelů medailí
Josef Horký – starosta města 1990 – 1994
Ladislav Kalina – starosta města 1994 – 1998
Ivana Stráská – starostka města 1998 – 2006
Ladislav Setikovský – tajemník městského úřadu
Anděla Maršálková – sbormistryně milevských pěveckých sborů
Karel Paleček – hokejový trenér
Jakub Berka – milevský děkan
Josef Novotný – profesor a ředitel gymnázia, zastupitel
Vladimír Oppl – akademický sochař, autor pamětní medaile města
Václav Voříšek – předseda městského národního výboru 1971 – 1984
František Doubek (in memoriam) – významný jihočeský výtvarník, grafik⋌Zdroj: Město Milevsko