Odchycení ptáci jsou následně odnášeni na ornitologickou základnu, kde odborníci každý exemplář podrobně popíší a okroužkují. „Jsou tady hlavně rákosové druhy, na prvním místě rákosníci a třeba i cvrčilky slavíkové, budníček menší, bukač velký i malý, červená volavka nebo slípka zelenonohá,“ vyjmenoval ornitolog Prácheňského muzea Jiří Šebestian ptačí druhy, které se na Řežabinci vyskytují. V síti ale občas uvízne i pestrobarevný ledňáček. Jeho zvláštností je, že dokáže otočit hlavu o 180 stupňů. "Je to adaptace na obranu proti nepříteli, ptáci vlastně věrohodně napodobují hady, otáčejí hlavu a dokonce i syčí. Jejich chování budí respekt a kdo to nezná, vyleká se," popsal Jiří Šebestian.

Ornitologové na Řežabinci zadokumentovali za dobu sledování už 114 druhů ptáků.

Kroužkování čápat v Dobevi na Písecku.
Kroužkování čápů je v plném proudu, těchto krásných ptáků ale ubývá

Okroužkované exempláře odborníkům prozradí řadu informací. Dozví se například průměrný věk, věrnost hnízdišti i tahové cesty, pokud ptáka někdo na tahu odchytí. Sledují ale také kondici a tukové zásoby. „Máme třeba rákosníka, který se narodil v Litvě, kde ho okroužkovali a my jsme ho za sedm dní chytili tady, takže víme, že opravdu 900 kilometrů z Litvy vzdušnou čarou uletěl za sedm dní,“ vylíčil Jiří Šebestian a dodal, že letos je ptačí populace na minimu za celou dobu sledování.

„Domnívám se, že je to studenými dny, které se střídaly na přelomu dubna a května. Samice nebyly schopné zahřát všechna vejce. Stejně tak měly vliv i bouřky, které hnízda převrátily a vysypaly vajíčka. Je nejen málo mláďat, ale i dospělých ptáků,“ uvedl Jiří Šebestian s tím, že podobné výpadky v ptačí populaci jsou poměrně běžné a příroda zase vše dožene.

Ornitologové zůstanou u Řežabince až do 3. srpna a zvou k návštěvě všechny, kteří mají čas a chuť dozvědět se více o fascinujícím ptačím světě. Nejlepší příležitost je vždy brzy ráno, kdy ptáci nejvíce létají.